Smetanova Litomyšl 2018

19.1.2018 / Zprávy / Marek Šulc

Národní festival Smetanova Litomyšl se bude v roce 2018 konat po šedesáté. K připomenutí mimořádnosti tohoto jubilea přispělo už slavnostní představení programu, které se 16. ledna uskutečnilo v pražském Rudolfinu.

Součástí slavnosti bylo i podepsání smlouvy o partnerství s Českou filharmonií, orchestrem, který stál u samých počátků festivalu v roce 1946. „Dlouho se mělo za to, že Smetanovu Litomyšl založil v roce 1949 Zdeněk Nejedlý. Podle nových zjištění historiků Martina Boštíka a Stanislava Vosyky se však myšlenka na vznik mezinárodního hudebního festivalu v Litomyšli objevila už před druhou světovou válkou a dva koncerty České filharmonie s dirigentem Rafaelem Kubelíkem v červnu roku 1946 cíleně připravoval jako první ročník Smetanovy Litomyšle Svaz českých výkonných hudebních umělců“, uvedl ředitel festivalu Jan Pikna. Poznatky historiků byly zpracovány do knihy, která byla v Rudolfinu představena. K uzavření partnerství však přivedla Českou filharmonii a Smetanovu Litomyšl nejen společná historie, ale především aktuální velmi aktivní spolupráce. Po dvou koncertech v roce 1946 se litomyšlským pořadatelům podařilo získat vystoupení našeho prvního orchestru až přesně po padesáti letech v roce 1996, do Litomyšle pak ale přijela Česká filharmonie ještě v roce 1998 a 2005 a od ročníku 2008 se dvěma výjimkami účinkuje na festivalu každoročně. „Inspiruje nás spolupráce s dramaturgem Vojtěchem Stříteským, nádherné prostředí zámeckého nádvoří s dobrou akustikou, těšíme se však i na samotné město, pozitivně naladěné a vnímavé publikum, vlídné přijetí organizátorů. Do Litomyšle zkrátka jezdíme rádi,“ prohlásil generální ředitel České filharmonie David Mareček. 

Smlouva o partnerství je uzavřena na čtyři roky, zahrnuje dohodu na minimálně dvě vystoupení orchestru s účastí titulárních dirigentů každý rok, účinkování jeho komorních souborů, také spolupráci dramaturgickou, organizační a propagační. 

Rezidenčním umělcem se na tři roky stává Adam Plachetka, jeden z našich nejlepších pěvců současnosti. Kromě vystupování v rámci zásadních projektů jednotlivých ročníků bude jakýmsi ambasadorem festivalu. „Už vloni jsme se vrátili k užívání titulu národní festival a ve spojení s těmi neuznávanějšími českými umělci chceme být opravdovou výkladní skříní české kultury,“ konstatoval prezident festivalu Pavel Kysilka.