Sny a touhy Idy Kelarové

21.10.2016 / Zprávy / Marek Šulc

Deset dní připravovala s romskými dětmi ze souboru Čhavorenge koncert s Českou filharmonií a pomáhala jim najít cestu ven z romských osad. Dokumentární film o Idě Kelarové a její touze změnit svět diváci uvidí exkluzivně v šesti premiérách v pražských kinech Aero a Bio Oko.

Před více než dvaceti lety se Ida Kelarová vrátila domů do České republiky. Když zjistila, že vztahy s Romy jsou u nás plné neporozumění a nenávisti, cítila zodpovědnost a rozhodla se proniknout do této problematiky. Od té doby vyhledává děti a mládež v romských osadách a ghetech a pracuje hlavně s těmi z vyloučených lokalit a sociálně slabých rodin v Čechách i na Slovensku. „Některé osady jsou pro mě něco jako vězení na doživotí, ze kterého se jen málokomu podaří dostat se ven. Jezdím tam více jak dvacet let a dodnes jsem nepochopila jak je možné, že se tam vůbec nic nezměnilo, “ říká o své motivaci Ida Kelarová. „Rozhodla jsem se tedy pomáhat dětem v osadách, motivovat je k tomu, aby vzaly osud do vlastních rukou, snažily se získat vzdělání a ukázat jim cestu ven. Mým cílem je, aby se tyto děti staly vzorem pro ostatní Romy, aby na sobě pracovaly, ukázaly jim cestu a byly vyslanci romské kultury. Každý rok proto organizuji se svým týmem letní umělecký tábor pro děti ze sociálně vyloučených lokalit."

Dokument O čo ide Idě tak zachycuje příběh loňského tábora v Bardějově a přípravy na koncert, na jehož nácvik mají jen deset dnů. Děti na něm vystoupí s Českou filharmonií - mají přitom reprezentovat romskou kulturu a inspirovat ostatní Romy k odvaze bojovat za svojí budoucnost. A právě tento vysoký nárok se během tábora mnohdy stává zdrojem velkých konfliktů a emocí.

Diváci mohou dokument O čo ide Idě vidět v šesti exkluzivních premiérách. V kině Aero bude promítán 21. a 27. října, v Biu Oko 24. a 26. října a v obou kinech pak ještě 1. listopadu, vždy ve večerních nebo odpoledních hodinách.