Šostakovič v Národním divadle v Praze

15.12.2014 / Zprávy / Marek Šulc

Národní divadlo plní příslib divákům a otevírá Novou scénu také operním dílům. Po přesunu Březinova Toufara z Divadla Kolowrat nyní uvede na Nové scéně v premiéře 17. prosince 2014 dvě opery Dmjitrije Šostakoviče Orango a Antiformalistický jarmark. 

Praha je teprve čtvrtou metropolí, kde nedokončená opera Orango z roku 1932 komponovaná pro moskevské Velké divadlo k 15. výročí Říjnové revoluce zazní a to v původní verzi bez pozdější orchestrace. Libreto v žánru sci-fi vypráví o pseudovědeckém experimentu, jehož cílem je polidštění opice. Rukopisný fragment partitury byl objeven teprve v roce 2004. „Poselství této opery je obsaženo v situaci, kdy půlčlověk-půlopice začne agresivně ohrožovat lidi. Jedna z postav na výzvy k jeho zastřelení reaguje takto: ‚Důvody použití zbraně jsou nepopiratelné, ale jde o zastaralý způsob řešení sporů. Navrhuji jiný prostředek: Hudbu!‛ Následuje tiché Allegretto, které Oranga uklidní. Krásné, že?“ říká dirigent Jan Kučera, který díla na Nové scéně hudebně nastudoval. 

Antiformalistický jarmark pro čtyři mužské hlasy je groteskním protestem proti vládě hlupáků a v České republice byl již několikrát proveden. Šostakovič si zde utahuje například ze Stalina či obávaného obhájce socialistického realismu Andreje Ždanova. „Asi není potřeba dodávat, proč bylo na titulní stránce pratitury napsáno, že slova a hudba jsou od neznámého autora. Část vznikla pravděpodobně už v roce 1948, ale dokončena byla až v roce 1957. Za Stalinova života samozřejmě nepřicházelo v úvahu, aby se někdo dozvěděl, že něco takového vůbec existuje, následky by byly pro Šostakoviče nepochybně fatální,“ dodává dirigent Jan Kučera.