Soutěž Pražského Jara 2019

11.12.2018 / Zprávy / Marek Šulc

V květnu se uskuteční již 71. ročník mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, která se tentokrát uskuteční v oborech hoboj a flétna. Mladí hudebníci z celého světa své přihlášky mohli zasílat do 1. prosince.

Zájem o soutěž Pražské jaro byl opravdu veliký – bylo podáno 404 přihlášek ze 49 různých zemí. Letos poprvé bylo možné přihlášku poslat výhradně elektronicky. S tím je spjata zajímavá statistika: téměř 90 % zájemců vyplnilo a poslalo přihlášku během posledních dvou dní před uzávěrkou.

V oboru hoboj se přihlásilo 186 hudebníků z 36 zemí. Nejvíce zájemců evidujeme z Japonska (22) a v těsném závěsu je Jižní Korea (21). Česká republika bude mít v předkole devět zástupců. Vedle pravidelně zastoupených zemí se letos objevilo i několik méně častých – přihlásili se talenti z Bolívie, Iránu, Kolumbie, Mongolska a Uzbekistánu.

Do soutěže v oboru flétna se hlásí 218 umělců z 38 zemí, mezi kterými najdeme i Jihoafrickou republiku, Chile a Singapur. Potvrzuje se trend minulých let, nejvíce zájemců je z Jižní Koreje (35). Na pomyslné druhé příčce se umístila Francie s 22 přihláškami. Z České republiky evidujeme 17 přihlášek.

Na začátku ledna proběhnou výběrová předkola. Soutěžní komise na základě poslechu zaslaných nahrávek vybere přibližně 50 nejlepších soutěžících. Ti budou pozváni do prvního kola, které proběhne v květnu v Praze. Výsledky předkola budou zveřejněny 20. ledna na internetových stránkách Pražského jara.