Soutěž Pražského jara - výsledky

15.5.2017 / Zprávy / Marek Šulc

69. ročník mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro po týdenním maratonu v oborech housle a cembalo zná jména vítězů! Na čelních místech se umístili mladí hudebníci ze Spojených států amerických, Ruska a Japonska. Vítězkou v oboru housle se stala česká houslistka Olga Šroubková.

„Soutěž pro mě byla silným zážitkem, neměla jsem ani žádnou velkou trému! Obzvláště bych chtěla podtrhnout skvělou spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod taktovkou Leoše Svárovského, doprovodili mě naprosto skvěle. Po vyhlášení výsledků jsem měla možnost pohovořit s porotci, kteří mi řekli spoustu krásných slov. Během soutěže jsem se spřátelila s dalšími finalisty. Teď se těším konečně na pár dní volna!“ uvedla bezprostředně po získání ceny Olga Šroubková.

„Byl jsem potěšen vysokou úrovní soutěžních výkonů, ostatně jak tomu bývá každoročně. Měli jsme skvělé porotce, všichni si pochvalovali znamenitou organizaci, z čehož jsem měl ohromnou radost, protože vím, jaké úsilí to obnáší, zdárně připravit každý ročník soutěže,“ říká předseda stálé soutěžní komise Michal Kaňka.

Cembalo

Rozhodování v oboru cembalo bylo velmi náročné, neboť všichni čtyři finalisté podali skvělé výkony. Po finálových kolech, kde soutěžící hráli za doprovodu členů Collegia 1704 a Filharmonie Bohuslava Martinů v čele s Vojtěchem Spurným, nakonec porota rozhodla takto:

1. cena Anastasia Antonova (Rusko)

2. cena Andrew Rosenblum (USA)

3. cena Anna Kiskachi (Rusko)

Čestné uznání získali Nikolay Bogdanovskiy (Rusko) a Krzysztof Garstka (Polsko). Cena Nadace Bohuslava Martinů za nejlepší provedení Koncertu pro cembalo a malý orchestr obdržela Anna Kiskachi. Cena Nadace Český hudební fond za nejlepší provedení skladby Petra Wajsara "Harpsycho pro cembalo" převzal Andrew Rosenblum.

„Dvě čestná uznání jsme udělili, protože úroveň soutěžících byla skutečně vysoká. I proto mi bylo ctí být předsedou této pražskojarní cembalové poroty, setkal jsem se s tolika zajímavými mladými umělci, jako nikde jinde ve světě,“ chválí předseda cembalové poroty Fabio Bonizzoni.

Housle

Ve finále oboru housle, ve kterém hráče doprovodil Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Leoše Svárovského, byly ceny uděleny takto:

1. cena Olga Šroubková (Česká republika)

2. cena Yurina Arai (Japonsko)

3. cena a zvláštní ocenění poroty Hana Chang (USA) 

Čestné uznání bylo uděleno Mio Yoshie (Japonsko) a Matouši Pěruškovi (Česká republika). Cenu Nadace Bohuslava Martinů za nejlepší provedení skladby Česká rapsodie získala Olga Šroubková, která rovněž obdržela Cenu Nadace Český hudební fond, a to za nejlepší provedení skladby Davida Lukáše Balada o Nackenovi a houslistovi.

„Bylo pro mě ctí strávit celý týden jako předseda houslové poroty pražskojarní soutěže. Bylo to vyčerpávající, ovšem povznášející zároveň. Měli jsme možnost poslouchat několik desítek vynikajících houslistů, úroveň byla velmi vysoká – odnášíme si spoustu krásných zážitků,“ zhodnotil soutěžní klání houslista Ivan Ženatý.