Soutěžní přehlídka BALET 2014

26.1.2015 / Zprávy / Marek Šulc

Od roku 1992 se již po osmé uskutečnila soutěžní přehlídka taneční tvorby, kterou organizačně zajistilo Taneční sdružení ČR s finanční podporou Ministerstva kultury ČR a firmy Grishko. Do přehlídky je zahrnuto to nejlepší z repertoáru českých baletních souborů, které měly v posledních třech letech alespoň jednu premiéru. 

Hlavní cenu soutěžní přehlídky Balet 2014 získal Balet Národního divadla v Praze za inscenaci Čarodějův učeň (hudba Zbyněk Matějů, choreografie Jan Kodet, režie SKUTR) 

Pětičlenná porota ve složení Lucie Dercsényiová, Jana Hošková, Zdeněk Prokeš, Roman Vašek a Igor Vejsada shromáždila 90 odborných posudků k 26 inscenacím z několika posledních sezon, a vytvořila tak i významný dokumentačně-kritický materiál o současné české baletní tvorbě. Naposledy byla tato ocenění udílena na začátku roku 2012, nový ročník tedy zahrnuje zpětně tři roky práce těch našich baletních scén, které se do této soutěže se svými inscenacemi přihlásily.

Do soutěže vstoupilo celkem 10 baletních souborů: Balet Národního divadla Praha, Laterna magika, Pražský komorní balet, Bohemia Balet (soubor Taneční konzervatoře hlavního města Prahy), Balet Praha Junior (soubor konzervatoře Taneční centrum Praha), Divadlo F. X. Šaldy v Liberci, Divadlo J. K. Tyla Plzeň, Jihočeské divadlo České Budějovice, Národní divadlo Brno a Národní divadlo moravskoslezské Ostrava. Soutěž byla vyhlášena v dubnu tohoto roku, porota pak měla 8 měsíců na zhlédnutí přihlášených děl.

„Posuzována byla představení v domácím prostředí, takže inscenační tvar i výkony nebyly zatíženy zájezdovými podmínkami,“ říká k soutěži předseda Tanečního sdružení ČR Jiří Pokorný a připomíná, že tento model je v nákladech velmi úsporný a přitom umožňuje souborům účast s neomezenou volbou inscenace ze svého repertoáru.