Stát chce kulturu více přiblížit veřejnosti

17.4.2015 / Zprávy / Marek Šulc

Stát bude v příštích pěti letech více dbát na otevření kultury co nejširšímu okruhu veřejnosti, provázanost památek a školství nebo na podporu národní identity. Vyplývá to ze státní kulturní politiky na roky 2015 až 2020, kterou schválila vládní koalice. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) novinářům řekl, že jeho úřad bude například víc podporovat připomínkové akce k různým výročím. 

Kulturní památky jsou podle Hermana magnetem, za kterým do ČR přijíždějí miliony lidí z celého světa. Dodal, že důraz bude kladen i na rozvoj tzv. kreativního průmyslu. Jde o interaktivní prohlídky, kdy si návštěvníci mohou třeba obléct dobové kostýmy. Důležité je podle něj i větší provázání rezortů kultury a školství. Ministerstvo kultury podle něj spravuje 29 příspěvkových organizací, které chce přimět ke spolupráci se školami. 

Herman posléze na tiskové konferenci řekl, že návrh neřeší financování kulturní politiky. Dodal ale, že ministr financí Andrej Babiš (ANO) přislíbil postupné navýšení rozpočtu ministerstva kultury. Většina peněz by měla jít na filmové pobídky a také platy, které jsou podle něj v rezortu dlouhodobým problémem.