Století Yehudi Menuhina

22.4.2016 / Zprávy / Marek Šulc

Yehudi Menuhin se narodil 22. dubna 1916 v New Yorku. První ovace sklidil už jako sedmiletý: bylo to roku 1923, kdy měl svůj první koncert v San Francisku. O čtyři roky později vystoupil v Carnegie Hall pod taktovkou legendárního Fritze Busche. 

Menuhin, který se narodil v New Yorku ruské židovské rodině, vzdělával se v Paříži a trvale žil v Londýně, poté začal oslňovat svou kultivovanou hrou a promyšlenou koncepcí interpretovaných skladeb i publikum v ostatních hudebních centrech. Traduje se, že po jednom koncertě v Berlíně za ním přišel slavný fyzik Albert Einstein a zvolal: "Teď vím, že na nebi je Bůh!"

Yehudi Menuhin neúnavně podporoval mladé umělce, aktivně se účastnil veřejného života a vyslovoval se k palčivým politickým otázkám. Po masakru na pekingském náměstí Tchien-an-men odmítl hrát v Číně, pořádal charitativní koncerty pro Palestince a v říjnu 1996 uspořádal vystoupení v Sarajevu, které se vzpamatovávalo z tříleté války.

V roce 1983 založil mezinárodní soutěž pro mladé houslisty. Velkou část svého života věnoval také pedagogické činnosti. Mezi jeho nejslavnější žáky patří mimo jiné Nigel Kennedy.Během své houslové kariéry vystupoval po celém světě a vystupoval s mnoha umělci zvučného jména. Jeho nahrávací smlouva s firmou EMI trvala 70 let. Neobyčejné jsou jeho nahrávky s Glennem Gouldem, Ravi Shankarem či Stephanem Grappellim. 

Poslední nahrávku uskutečnil ve věku 82 let v roce 1999. Kromě houslové hry se věnoval také meditaci a józe a byl vegetarián.