Struny podzimu slaví 20 let

22.4.2015 / Zprávy / Marek Šulc

Struny podzimu oslavují dvacet let a opět se vydávají za hudebním dobrodružstvím křižujícím nejrůznější žánry. Jak se na energického dvacátníka sluší, oslaví mezi 5. říjnem a 19. listopadem narozeniny originálními nápady, festivalovými reminiscencemi i výsostnými gratulanty na pódiích. Na úvodním slavnostním večeru se představí Buika, charismatická dáma tmavé barvy pleti i hlasu, v němž se snoubí napjatá energie flamenka s kreolským a bluesově-jazzovým feelingem. Festival uzavře jazzová královna Cassandra Wilson, která složí poklonu Billie Holiday.

Jubilejní Struny podzimu vzdají hold geniálnímu českému filmovému skladateli Zdeňku Liškovi: soubory Baborák Ensemble a Martinů Voices provedou suitu k Marketě Lazarové. Festivalové publikum se letos setká osobně s komponistou Davidem Langem spolu s Paulem Hillierem a jeho Theatre of Voices, klavíristou Jasonem Moranem, houslistou Gilem Shahamem či kontratenoristou Philippem Jarousským.

Společně se skvělým týmem se za dvacet let podařilo jasně vyprofilovat Struny podzimu jako festival, jehož dramaturgie je samostatným tvůrčím dílem. Naši návštěvníci to oceňují a společně s námi podstupují tato krásná dobrodružství a objevují pro sebe mnohdy neprobádaná hudební území,” říká umělecký ředitel a zakladatel Strun podzimu Marek Vrabec a dodává: „Festivaloví umělci spoluvytvářejí v dialogu s festivalem neopakovatelnou atmosféru, na níž se podílejí svým osobitým tvůrčím přístupem, speciálními projekty, neobvyklým repertoárem, spoluprací s nečekanými uměleckými partnery…”

Dvacet let cizelérské dramaturgické práce a spousta neotřelých nápadů – tím se tandemu Marka Vrabce a Dany Syrové a jejich stabilnímu týmu spolupracovníků podařilo Struny podzimu umístit na prestižní a nepřehlédnutelnou pozici na kulturní mapě Evropy. Letos zaujme jistě novinka, která pod výstižným názvem Encores, tedy přídavky, přivede v podobě jakýchsi „late night“ koncertů na pódium po skončení hlavního programu hvězdné hosty znovu, aby se představili v jiné, komornější poloze. Připomenou tak domáckou atmosféru raných festivalových let, kdy se ještě festival konal v sálech s minimální kapacitou. Struny podzimu i v narozeninovém roce vysílají dalšího svého jazzového stipendistu do zahraničí, rozšiřují Struny dětem o program pro teens a plánují tradiční závěrečnou klubovou noc SPOTLIGHT věnovanou mladým talentům a novým hudebním fúzím.