Svatovítské varhany

22.11.2018 / Zprávy / Marek Šulc

V pátek 16. listopadu katedrálu svatého Víta rozezněl již druhý benefiční koncert pro nové svatovítské varhany. Během koncertu, kde vystoupila například Plzeňská filharmonie, Miro Žbirka, varhanice Katta či Hradišťan, se vybralo více než milion korun. V souvislosti s koncertem také lidé adoptovali přes 450 varhanních píšťal.

Nadační fond Svatovítské varhany na koncertu také představil jedinečný návrh designu nástroje, který darovala společnost ŠKODA AUTO. Za ŠKODA Design projekt vedl designer Peter Olah, který má na starosti interiéry vozů ŠKODA, ale je například také autorem skleněných trofejí pro Tour de France. Design varhan je inspirován Panskou skálou, která leží v srdci sklářské oblasti a pro svůj tvar je přezdívána Varhany. Když tato skála v zimě zmrzne, led na ní vytvoří ozdoby podobné křišťálu. A právě křišťálovými prvky budou ozdobeny prospektové píšťaly.

Během koncertu, který živě přenášela Česká televize, mohli lidé posílat příspěvky do národní sbírky na svatovítské varhany či posílat dárcovské SMS. Celkem se takto v pátek vybralo přes 1 050 000 korun a od koncertu bylo adoptováno více než 450 píšťal. „Všem dárcům a adoptivním majitelům píšťal děkujeme za zapojení do sbírky. V tuto chvíli jsme společně na nové varhany vybrali již 82 % potřebných prostředků,“ říká Ondřej Pávek, děkan metropolitní kapituly a předseda správní rady Nadačního fondu svatovítské varhany. Lidé mohou i nadále přispívat na www.svatovitskevarhany.com, kde lze také adoptovat píšťaly. Zbývá jich posledních zhruba 2 500 kusů z celkových více než 6 500.

Nové varhany se v katedrále sv. Víta rozezní na jaře roku 2020, nicméně už na podzim příštího roku budou kompletně sestavené ve španělské dílně varhanáře Gerharda Grenzinga, kde také dojde k vůbec prvnímu koncertu na tento nástroj. Následně bude opět rozebrán a převezen do Prahy.