Svěží vítr v olomoucké opeře

Soubor Opery a operety Moravského divadla Olomouc povede Veronika Loulová.

Soubor opery a operety Moravského divadla Olomouc povede od nové sezony Veronika Loulová. Zakladatelka a umělecká ředitelka operního spolku Run Operun uspěla ve výběrovém řízení, které divadlo vyhlásilo ve snaze dát souboru nový impuls a předejít možnému uměleckému ustrnutí, řekl novinářům ředitel divadla David Gerneš. Loulová ve funkci vystřídá dlouholetého šéfa souboru Miloslava Oswalda, který byl jmenován v lednu 2010. Jde již o druhou personální změnu na vedoucích funkcích v souborech za poslední tři měsíce, nového šéfa má od ledna také zdejší balet.

"Měli jsme pocit, že v některých částech nám začala opera stagnovat, a to jak v návštěvnosti, tak možná i ve výběru titulů. Proto jsme se rozhodli jít formou otevřeného rekonkurzu, kdy jsme chtěli porovnat vizi současného pana šéfa s vizemi ostatních kandidátů, což jsme konzultovali s odbornou komisí. Snažili jsme se najít způsob a cestu, kam se opera olomouckého divadla vydá v následujících pěti letech," řekl ČTK ředitel divadla.

Do konkurzu se přihlásilo devět kandidátů, v komisi usedli zástupci umělecké i politické sféry, mezi nimi například šéf opery Jihočeského divadla Tomáš Ondřej Pilař či umělecký šéf opery Slovenského národního divadla Lubor Cukr. Nejvíce je oslovila koncepce absolventky operní režie na HAMU Veroniky Loulové. V roce 2015 založila umělecký kolektiv Run Operun, který má na kontě sérii velmi úspěšných site specific představení. "Přišla s koncepcí, která byla velmi svěží, velmi progresivní a ukazovala opravdu reálné kroky, za kterými si lze představit to, kde ta opera může za pět let být," uvedl ředitel.

Nová umělecká ředitelka souboru opery a operety chce olomouckou operu především zasadit do středoevropského kontextu. "Ráda bych navázala více externích spoluprací, ať jde o operní domy a festivaly napříč Evropou nebo významné domácí kulturní instituce," uvedla Loulová. Chce do opery dostat i současné inscenační týmy a režiséry, kteří budou atraktivní pro širší spektrum publika.

Dosavadní šéf souboru Miloslav Oswald dokončí podle ředitele divadla současnou sezonu. "Chtěli bychom poté spolu jednat o nějaké další spolupráci, například na postu dirigenta," doplnil Gerneš.

Nového šéfa má od začátku roku také soubor baletu Moravského divadla, vede ho dlouholetý sólista baletu Národního divadla v Brně a držitel dvou Cen Thálie Jan Fousek. Vystřídal na tomto místě Michala Štípu, který stál v čele olomouckého baletu od ledna 2019. Odchod Štípy, který se na ukončení spolupráce dohodl s vedením divadla, byl oznámen loni v říjnu. Byl nakonec překotnější, než vedení divadla původně počítalo. Skončit měl na konci sezony, nakonec se rozhodl odejít již na konci loňského roku.

Zdroj: ČTK
Foto: Kristýna Kůlová

Podcast