Taneční Eurovizi vyhrála Paulina Bidzińska

18.12.2017 / Zprávy / Marek Šulc

Paulina Bidzińska, devatenáctiletá tanečnice z Polska, zvítězila v jubilejním patnáctém ročníku Eurovision Young Dancers. O titul z celoevropské soutěže mladých tanečníků bojovali v Praze zástupci osmi zemí. Vítězku zvolila odborná porota, ve které zasedli Daria Klimentová, Itzik Galili a Ambra Succi. 

„Musím Paulině pogratulovat k prvenství v Eurovizní soutěži mladých tanečníků. Celý týden předváděla vynikající výkony a její vítězství v soutěži je zasloužené,” komentuje výsledky Jon Ola Sand z Evropské vysílatelské unie pověřený dohledem nad celým projektem: „Nejlepší možný výkon, jakého lze na amatérské úrovni dosáhnout, ukázalo ale všech osm soutěžících. Jsme hrdí na to, že jsme mohli divákům ukázat jejich talent, a doufáme, že Eurovision Young Dancers bude inspirací pro miliony lidí, kteří mohli díky České televizi sledovat mladé tanečníky na veřejnoprávních programech napříč Evropou.” 

Eurovizní soutěž mladých tanečníků pořádá Evropská vysílatelská unie (EBU) jako bienále již od roku 1985. Letos se konala v Praze, jejím hostitelem byla Česká televize, a to již podruhé. Naposledy ji hostilo Česko před dvěma lety v Plzni. „Z přechozích ročníků víme, že nejen pro vítěze bývá Eurovision Young Dancers odrazovým můstkem k nastartování mezinárodní kariéry. Věřím, že zkušenosti a kontakty, které díky soutěži získali, využijí pro další rozvoj své kariéry všichni účastníci,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák. 

Slavnostní finále soutěže mladých tanečních tanečníků ve věku šestnáct až jednadvacet let se uskutečnilo v pražském Kongresovém centru. Zástupci České republiky, Německa, Malty, Norska, Polska, Portugalska, Slovinska a Švédska se v posledních dnech připravovali na svá sólová vystoupení i společnou choreografii. Tu pro ně připravil přední evropský choreograf, dlouholetý šéf baletu Národního divadla a tanečník Petr Zuska. „Soutěž typu Eurovize přináší mladým tanečníkům několik výzev najednou. Jsou konfrontováni s dosud neznámým prostředím, s novými kolegy, s intenzivní prací s choreografem, s nímž doposavad nemají žádnou zkušenost. Jsou vystaveni časovému tlaku a v neposlední řadě i televizním kamerám. V časové ploše jednoho týdne tak nasbírají mnoho zkušeností, které se jim v budoucím profesním životě velmi hodí,“ popisuje choreograf letošního ročníku Petr Zuska.

Foto: Česká televize/Křepelka