Tenorista Richard Samek nahradí Piotra Beczalu

5.9.2017 / Zprávy / Marek Šulc

Původně ohlášený polský tenorista Piotr Beczala ze zdravotních důvodů nevystoupí. Nahradí jej český tenorista Richard Samek, který působí na našich předních scénách a úspěšně spolupracuje s předními operními domy či orchestry v zahraničí. „Richard Samek byl pro nás první volbou, a to zejména díky koncertní i nahrávací spolupráci s panem dirigentem Bělohlávkem a BBC Symphony Orchestra i zkušenostem s Dvořákovými oratorii, která provedl v Londýně, Římě i pražském Rudolfinu. Navíc se Samkův tenor s hlasy ostatních sólistů dobře pojí,“ dodává Marek Vrabec, umělecký ředitel Dvořákovy Prahy. Richarda Samka vedení festivalu Dvořákova Praha operativně uvolnilo ze zkoušek v opeře v Essenu, kde se připravuje na inscenaci Smetanovy Prodané nevěsty.

Slavnostní úvod letošního Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha bude ve čtvrtek 7. září od 20.00 v pražském Rudolfinu náležet oratoriu Stabat Mater. Sólové party budou patřit hvězdám světových operních scén: lotyšské sopranistce Kristine Opolais, slovenské mezzosopranistce Janě Kurucové a německému basistovi René Papemu.

Sólisty doprovodí vynikající Český filharmonický sbor Brno a náš renomovaný orchestr PKF - Prague Philharmonia v čele s šéfdirigentem Emmanuelem Villaumem, který též působí na celé řadě světových prestižních scén. „Jsem velmi poctěn, že můžeme s PKF - Prague Philharmonia zahájit letošní Dvořákovu Prahu dílem, které přineslo Dvořákovy nebývalé mezinárodní uznání. Dvořák dokázal i silná duchovní témata podat s nevídanou emocionalitou, ale zároveň srozumitelně,” dodává Emmanuel Villaume.