Tradiční entrée do nové sezóny FOK

22.8.2018 / Zprávy / Marek Šulc

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK po roce znovu nabídne Pražanům jedinečnou šanci užít si konec léta. Pod širým nebem v prostorách nádherné Valdštejnské zahrady jako každoročně uspořádá oblíbený koncert klasické a filmové hudby. Ve středu 29. srpna od 17 hodin rozezní zahradu pod Pražským hradem díla Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a dalších českých autorů. Publikum se může těšit také na melodie Karla Svobody z filmů Tři oříšky pro Popelku a Noc na Karlštejně. Opravdovým bonbónkem na programu bude premiéra Hašlerek – totiž Hašlerových písniček ve vlastní orchestrální úpravě dirigenta koncertu Jana Kučery, který program uvede. Vstup na koncert, který bude poprvé ozvučen, je zdarma.

FOK uspořádal koncert ve Valdštejnské zahradě poprvé 21. května 1949 s dirigentem Václavem Smetáčkem. V letošním roce, kdy slavíme 100 let od vzniku republiky a další osmičková výročí naší historie, je dramaturgie koncertu zaměřena na díla českých autorů. Kromě tvorby Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany si publikum také bude moci poslechnout perličky od Oskara Nedbala či Zdeňka Fibicha. Pěveckými sólisty koncertu budou Barbora Řeřichová Perná a Jiří Brückler. „Nejen ve Valdštejnské zahradě, ale v průběhu celé nadcházející sezóny se chystáme uvádět další pozoruhodná díla českých autorů, a připomenout tak význam jejich tvorby,“ uvedl dramaturg FOK Martin Rudovský.

84. koncertní sezónu Pražští symfonikové zahájí 12. září v Obecním domě koncertem se sopranistkou Lise Lindstrom, která zazpívá Čtyři poslední písně Richarda Strausse. Dále zazní Slavnostní předehra Josefa Bohuslava Foerstera a Mahlerova První symfonie zvaná Titán, vše pod taktovkou šéfdirigenta FOK Pietari Inkinena, který na jaře oznámil prodloužení svého angažmá u orchestru FOK až do roku 2020. V sezóně 2018/2019 Pražské symfoniky čeká kromě dvanácti koncertů se svým šéfdirigentem také zájezd do Japonska a plno dalších koncertů a mimořádných projektů. Na jeden takový se můžeme těšit již během září – 26. a 27. 9. orchestr zahraje živou hudbu k projekci českého velkofilmu Svatý Václav z roku 1930. „Tento a několik dalších projektů nás čeká při příležitosti oslav 100. výročí vzniku republiky, které jsme již zahájili v lednu úspěšným koncertem s projekcí filmu Obchod na korze.“ uvedl ředitel FOK Daniel Sobotka.