Trilobit 2019

18.1.2019 / Zprávy / Marek Šulc

Nejlepší počiny ve filmu a v televizi za loňský rok se v neděli 20. ledna dočkají prvních ocenění. Vítězové budou vyhlášeni během slavnostního večera 32. audiovizuálních cen TRILOBIT 2019 v Kulturním domě Plzeňka v Berouně. Tato významná událost rovněž vstoupí na obrazovky České televize ve 20.20 hodin na programu ČT art. Večer filmových ocenění Českého filmového a televizního svazu FITES se odehraje v moderaci Martina Myšičky a za hudebního doprovodu písničkáře Vladimíra Merty a zpěvačky i houslistky Jitky Šuranské. Motto tohoto ročníku zní „Na světle a ve stínu“ a hlavní pozornost bude upřena na oceněné filmy a jejich tvůrce, kteří vyvstanou „ze stínu do světel ramp“.

Den udílení TRILOBITů bude uvozen doprovodným programem s názvem „Dopoledne s Večerníčkem“ pro nejmladší diváckou generaci v Městském kině Beroun. 32. ročník audiovizuálních cen TRILOBIT 2019 pořádá Český filmový a televizní svazu FITES s městem Beroun a Městským kulturním centrem Beroun.

„Akce, jako je TRILOBIT, jsou pro mne výjimečné, je to vlastně adrenalin a zároveň rád předávání těchto cen podpořím. Na moderování letošního udílení se těším i netěším, protože je to pro mne vždy skok do hluboké vody, a k tomu v přímém přenose. Navíc hlavní změnou je, že tentokrát budu večer moderovat sám, což mne i trochu mrzí, předchozí spolupráce nejprve
s Hynkem Čermákem a pak i s Vasilem Fridrichem byla výborná a oba pánové mi byli vlastně oporou. Ovšem respektuji zadání organizátorů a přiznávám, že je to zase nová výzva. Budu však spolupracovat s Vladimírem Mertou, který sice nebude moderátor, nýbrž jakýsi muzikant „trubadúr“ večera, takže nakonec vlastně tak úplně sám nebudu,“ říká herec a moderátor Martin Myšička, který stane za moderátorským pultem cen TRILOBIT 2019 potřetí v řadě.

Scéně bude opět dominovat polopropustná projekční plocha pro tentokrát lemovaná televizními obrazovkami a na každé poběží v danou chvíli jiný obraz, představující idylické i rozporuplné stránky světa, ve kterém žijeme. Tento scénický motiv má evokovat okénko 35 mm filmového pásu, předchůdce moderních filmových médií. V popředí kamer se ocitnou oceněné snímky, filmaři a tvůrci a dají divákům v sále i u televizních obrazovek blíže nahlédnout pod pokličku nejen své filmařiny, ale i tematického a hodnotového zaměření svých děl. Reflexí jejich práce budou též výroky porotců, ale třeba i cena diváků, hudební komentáře, scénické navození atmosféry či pantomimické vyjádření témat, hodnot a kvalit filmů navržených porotami k ocenění. Prostor pro své názory dostanou i berounští občané.