Trio Incendio získalo Cenu Hanse Gála

Prestižní Cenu Hanse Gála, kterou uděluje Akademie věd a literatury v Mohuči společně s nadací Villa Musica, získal český komorní soubor Trio Incendio. Udělena bude na galakoncertě 1. prosince.

Trio Incendio bylo založeno v roce 2016 a tvoří ho Karolína Františová (klavír), Filip Zaykov (housle) a Vilém Petras (violoncello). Mají za sebou již vystoupení ve významných sálech jako Wigmore Hall, Berlínská filharmonie nebo pražské Rudolfinum a stali se laureáty prestižních mezinárodních soutěží včetně Haydnovy soutěže ve Vídni nebo Joachimovy soutěže ve Výmaru.

K jejich úspěchům nyní přibyla i Cena Hanse Gála. Je pojmenována po skladateli, muzikologovi a hudebním pedagogovi Hansi Gálovi (1890-1987), bývalém řediteli konzervatoře v Mohuči, z níž se později stala Hochschule für Musik a Konzervatoř Petera Cornelia. Členové poroty na českém souboru ocenili jeho "esprit, stylovou přesvědčivost a citlivost, se kterou přistupují k interpretaci".

„Široká škála barev klavíristky se nádherně snoubí se zvukem smyčců. Interpretace tria svědčí o tom, že k duchu a textu skladatele vždy přistupují s nejvyšší odpovědností a svou fascinující uměleckou interpretací mají vzácnou schopnost odhalit věci skryté mezi řádky,“ stojí dále ve sdělení poroty. Jejími členy byli letos mezzosopranistka Claudia Eder, violoncellista Julius Berger a Alexander Hüllshof, umělecký ředitel nadace Villa Musica.

Součástí ceny je i finanční obnos ve výši 10 000 eur, který bude českému triu udělen během galakoncertu 1. prosince. Tam trio také uvede jedno z děl skladatele Hanse Gála.

Jsme nadšeni, že jsme byli vybráni jako držitelé této ceny. Vnímáme to jako ocenění naší dlouhodobé práce a způsobu, jakým přistupujeme k interpretaci. Snažíme se věnovat i méně hraným autorům a skladbám mimo těžiště triového repertoáru všech stylových období a naším cílem je jít ve své interpretaci co nejvíce do hloubky. Těšíme se, že náš repertoár obohatíme právě i o hudbu Hanse Gála,“ říká Vilém Petras, violoncellista souboru.

Trio Incendio bylo nedávno na Classic Praha také hostem pořadu Hudba v miléniu. Rozhovor si můžete poslechnout zde.

Foto: Trio Incendio (©Vojtěch Havlík)

Podcast