Turné České filharmonie do USA

23.10.2018 / Zprávy / Marek Šulc

Česká filharmonie vystoupí na přelomu října a listopadu v prestižních sálech Spojených států amerických. Koncerty jsou součástí inauguračního turné šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova, během něhož první český orchestr zahraje v Londýně, New Yorku, Washingtonu, Chicagu, San Francisku a dalších amerických městech, aby ho koncem listopadu uzavřel rezidencí ve vídeňském Musikvereinu. Česká filharmonie si těmito koncerty zároveň připomíná 100. výročí založení Československa.

Ve středu 24. října oslaví Česká filharmonie československou nezávislost koncertem v londýnské Royal Academy of Music, jejíž studenti zahrají s filharmoniky první skladbu – předehru ke Smetanově Prodané nevěstě. Dále budou na programu Dvořákova díla – Violoncellový koncert h moll s Alisou Weilerstein a Sedmá symfonie, kterou Antonín Dvořák ve světové premiéře dirigoval právě v Londýně v roce 1885. Koncert, který vyslechnou i významní představitelé z řad politiků, bude živě přenášet BBC 3.

V pátek 26. října uspořádá České centrum v New Yorku ve spolupráci s Českou filharmonií ve Velkém sále České národní budovy recitál složený z Dvořákova Klidu v podání Alisy Weilerstein a Davida Marečka a Amerického kvartetu, který zahrají členové České filharmonie a amerického Ensemble Connect. Sonátu č. 5 Eugèna Ysaÿe provede koncertní mistr Josef Špaček. V České národní budově, k jejíž koupi Antonín Dvořák přispěl významným finančním obnosem, bude zároveň vystaven rukopis jeho Violoncellového koncertu h moll, který při této příležitosti zapůjčilo Národní muzeum.

Z České národní budovy se Dvořákova hudba následující den, tj. v sobotu 27. října, přesune do Carnegie Hall, kde Česká filharmonie vystoupí se Sedmou symfonií a Violoncellovým koncertem v podání Alisy Weilerstein. Ve výroční neděli 28. října provede první český orchestr se sólistkami Christiane Karg a Elisabeth Kulman a Pražským filharmonickým sborem Symfonii č. 2 c moll „Vzkříšení“ Gustava Mahlera.

V pondělí 29. října se uskuteční koncert v prestižním Kennedyho centru ve Washingtonu, kde byl orchestr naposledy v roce 1996. Vedle Dvořákovy Sedmé symfonie a Violoncellového koncertu h moll na něm zazní ještě Double pro orchestr Luboše Fišera. Ještě před začátkem koncertu bude České filharmonii z rukou ministra kultury Antonína Staňka a filantropa Karla Komárka předána Cena Antonína Dvořáka za mnohaletý přínos české kultuře.

Po Washingtonu zamíří Česká filharmonie do dalších měst Spojených států amerických, kam od roku 1965 zavítá již po třinácté. Vedle Symphony Hall v Chicagu (4. 11.) a Davies Hall v San Francisku (11. 11.) to budou East Lansing (30. 10.), Ann Arbor (1. 11.), Costa Mesa (7. a 8. 11.), Stanford (10. 11.) a Davis (12. 11.). Na programu budou díla Antonína Dvořáka a Petra Iljiče Čajkovského, sólistou bude vedle violoncellistky Alisy Weilerstein i klavírista Kirill Gerstein.

Foto: Česká filharmonie