Úspěch PKF Prague Philaharmonia v Ománu

Aplaus ve stoje a čtyři přídavky

PKF Prague Philhamonie, která odehrála koncert s fenomenální sopranistkou Sondrou Radvanovsky v Královském operním domě Maskat v Ománu, si vysloužila aplaus ve stoje a čtyřikrát přidávala. Jako dirigent se představil hudební ředitel a šéfdirigent Emmanuel Villaume. „Jsem nadšen, že jsem mohl dirigovat tak vydařený koncert v tomto krásném prostoru v předvánočním čase. Atmosféra na jevišti byla místy až mystická. Propojení mezi hráči, mnou a Sondrou Radvanovsky bylo velmi citelné a dle potlesku diváků se nám naše niterné emocionální propojení podařilo přenést i na ně,“ míní maestro Villaume. PKF Prague Philharmonia tak před ománským publikem vystoupila již potřetí.  

Prague Philharmonia nastoupila v ománském Maskatu před téměř vyprodaný sál. Po počáteční předehře Michaila Glinky z opery Russlan a Ludmila pokračoval program líbivými melodiemi v podání operní divy Sondry Radvanovsky. Po procítěné Dvořákově Měsíčku na nebi hlubokém přišli na řadu italští skladatelé, a to árie z Belliniho Normy a mix Verdiho kusů. V druhé části zazněl českému publiku méně známý italský skladatel Cilea s árií z opery Adriana Lecouvreur, Pucciniho Suor Angelica a Intermezzo z Manon Lescaut. Následovala árie francouzského skladatele Masseneta z opery Le Cid a jako poslední árie zařazená v programu zaznělo slavné Verdiho Elenino Bolero.

Posluchači v Královském operním domě v Muscatu byli na nohou a vyžádali si od orchestru a sopranistky další čtyři přídavky: I could have dance all night ze slavné My Fair Lady, Pucciniho O mio bambbino caro a dle slov Radvanovské její nejoblíbenější árie z opery Tosca Vissi D`Arte. Jako čtvrtý přídavek zazněla znovu píseň z muzikálu My fair lady.

PKF – Prague Philarmonia opět dokázala, že patří mezi jedno z našich nejlepších hudebních těles a právem si tak vysloužila toto třetí pozvání do Královského operního domu v Maskatu. Dirigent Emmanuel Villaume během koncertu, jak je jeho dobrým zvykem, citlivě komunikoval s hráči i se Sondrou Radvanovskou. „Od vedení operního domu jsem dostal velkou poklonu na kvality našeho orchestru, musím pochválit každého z hráčů v čele se všemi koncertními mistry. Musím vyzdvihnout hlavně Jana Fišera, Lukáše Pospíšila, Jindřicha Pavliše či naši výtečnou harfistku Dominiku Ťukovou, kteří odvedli ve svých instrumentálních sólech opravdu bravurní práci, “ pochvaluje si Emmanuel Villaume.

Pražští hudebníci přijeli do Maskatu na pozvání samotného ománského sultána Báhuse ibn Saída. Letos prvně měli možnost využít charterového letu a vzít tak s sebou příbuzné či přátelé orchestru. První slova kapitána letu o tom, že let by měl být klidný, jen snad na Iránem by mohla být lehká turbulence naznačila, že se tato koncertní cesta ponese ve skvělém a uvolněném duchu. Maestro Villaume, který cestoval spolu s hudebníky, nechal jeden den volný, a tak se naskytla možnost i vycestování z ománského Maskatu do údolí Wadi Shab, odpočinku na oblázkových či písčitých plážích nebo návštěvy místního vyhlášeného trhu. Jistě i tato příjemná atmosféra umocnila skvělé a emocemi nabité koncertní představení tohoto výjimečného tělesa. 

Podcast