Valentina Lisitsa v Praze

18.1.2019 / Zprávy / Martina Klausová

Světoznámá ukrajinská klavíristka Valentina Lisitsa se vrací do Prahy. Bude sólistkou charitativního koncertu Remember Them, který je zároveň závěrečným gala 8. ročníku festivalu Film Music Prague. Koncert bude 4. února 2019 v Paláci Žofín. Valentina Lisitsa zahraje v evropské premiéře klavírní koncert Ruin & Memory od oscarového skladatele Howarda Shorea, tvůrce hudby k filmové sáze Pán prstenů. Koncert se koná na podporu organizace Unicef Česká republika a jejích vzdělávacích programů. Lisitsu doprovodí Filharmonie Hradec Králové, kterou povede renomovaný německý dirigent Christian Schumann.

Dosud byl Shoreův koncert pro klavír a orchestr uveden pouze jednou, a to v roce 2010 při světové premiéře v Číně. Pražské publikum tak bude mít jedinečnou příležitost vyslechnout si toto strhující dílo, kterým Howard Shore vzdává hold skladateli a klavíristovi Fryderyku Chopinovi. „Velmi mě potěšilo, že festival Film Music Prague zařadil do programu můj klavírní koncert,“ reagoval kanadský skladatel Howard Shore. Skladba o třech kontrastních větách má celkovou délku kolem třiceti minut. „Rozhodli jsme se zařadit klasickou hudbu filmového skladatele Howarda Shorea, abychom ukázali jinou, méně známou tvář slavných hollywoodských autorů,“ řekl Nikola Bojčev, umělecký ředitel festivalu Film Music Prague. Koncert Remember Them je prvním ze série, která se zaměří na uvádění klasických děl filmových skladatelů.

Valentina Lisitsa odstartovala svoji kariéru světoznámé pianistky krátkým videem na YouTube, ve kterém ukázala svůj obrovský talent. Toto video vidělo během krátké doby několik milionů lidí. Lisitsa dnes vyprodává koncertní sály po celém světě a má smlouvu s prestižním vydavatelstvím Decca.

Dalším klasickým dílem od filmového skladatele je monumentální oratorium A Prussian Requiem, jehož autorem je John Powell. Tento skladatel je podepsaný pod hudbou k filmům jako Solo: Star Wars Story, Jak vycvičit draka, X-men: Poslední vzdor, Agent bez minulosti nebo Let číslo 93. John Powell bude hostem koncertu. Sólových partů requiem se zhostí české hvězdy operní scény – tenor Petr Nekoranec a baryton Boris Prýgl. Spolu s nimi se představí Kühnův smíšený sbor.

Do programu koncertu přispěl také legendární oscarový skladatel John Williams, který exkluzivně poskytl partitury pro skladbu Song For World Peace. I v tomto případě se jedná o evropskou premiéru.

Vstupenky na charitativní koncert Remember Them, který bude 4. února 2019 v Paláci Žofín, jsou k dostání na webu festivalu: www.filmmusicprague.com.