Vážný zájem má vážnou aplikaci

10.6.2019 / Zprávy / Marek Šulc
Domácí koncerty byly v minulých stoletích samozřejmostí, nyní se znovu objevují v různých koutech vyspělého světa. Iniciativa Vážný zájem je do České republiky ve větším měřítku přivedla před třemi lety, kdy se jich během jediného měsíce odehrálo několik desítek. Dnes iniciativa spouští světový unikát – webovou aplikaci, která umožňuje pořádání domácích koncertů vážné hudby kdykoliv a kdekoliv. 

Ideu domácích koncertů přinesl z Berlína violoncellista Tomáš Jamník, jeden ze spoluzakladatelů projektu. „Sám jsem žijícím důkazem toho, že domácí koncerty mohou zásadně změnit život. Na začátku mých studií jsem se díky jednomu takovému koncertu dostal až do samotné Berlínské filharmonie. Zní to jako pohádka, ale komorní setkávání lidí, debaty a sdílení zkušeností prostě vždy plodí něco nečekaného.” 

Právě berlínské domácí koncerty byly předlohou aplikace, která se snaží udržet původní formát přizpůsobený dnešnímu světu. „Nechceme měnit něco, co funguje již staletí. Lidé mají chuť se setkávat a trávit společný čas s uměním. Jediné, co se mění, jsou okolní podmínky,” doplňuje Lukáš Otevřel, spoluzakladatel projektu. Webová aplikace domácích koncertů: přehledně, celoročně a zdarma Nová aplikace, dostupná na stránkách domacikoncerty.cz, propojuje zájemce o tato nevšední společenská setkání. Jejím prostřednictvím lze snadno kontaktovat hudebníky dle konkrétních preferencí, připravit online událost, pozvat hosty a díky mapovému rozhraní také oslovit vážnohudební zájemce ze sousedství. Hosté mohou aktivně vyhledávat veřejné domácí koncerty ve svém okolí a hudebníci snadno komunikovat s hostiteli a využívat rezervačních formulářů. 

Nedílnou součástí aplikace jsou i přehledné příručky s praktickými radami, jež usnadní realizaci a průběh samotného setkání. “Setkání se pak mohou odehrát kdekoliv ať již doma, na pavlači, nebo třeba v kavárně,” doplňuje Tomáš Jamník. Aplikace je dostupná na stránkách iniciativy Vážný zájem, její využití je pro registrované uživatele bezplatné.