Veletrh starožitností Antique

11.4.2016 / Zprávy / Martina Klausová

Veletrh starožitností Antique zmapuje proměny ideálu ženské krásy

Kráse ženy se umění klanělo vždy, ale každá doba – a každá umělecká epocha – spatřovala ideál ženské krásy v něčem jiném. Jak se pohled na ženskou krásu – nejen fyzickou, erotickou, ale i duševní – vyvíjel a odrážel v artefaktech volného i užitého umění, o tom se budou moci přesvědčit návštěvníci již 37. veletrhu starožitností Antique, který se bude konat ve dnech 21. až 24. dubna v prostorách Novoměstské radnice v Praze.

Pořadatelská Asociace starožitníků tentokrát pro jarní veletrh zvolila téma témaŽenská krása v umění – od Věstonické venuše po současnost“, takže v expozicích vystavovatelů lze očekávat rozmanité ukázky uměleckého zpracování ženských půvabů. S ženou jako inspirací múz se setkáváme v antice prodchnuté erotikou, v cudném středověku, v klasických dílech renesance, smyslném baroku, v revolučním impresionismu a poklonu ženské kráse skládali někdy značně originálně i výtvarní umělci ve 20. století.

Návštěvníci veletrhu Antique se mohou těšit mimo jiné na detailně propracované figury tanečnic z dílny francouzského umělce Demetra Chiparuse, ženské figury Ferdinanda Preisse inspirované postavami olympijských sportovkyň, plastiky Brunno Zacha, jenž zachytil ve svých modelech erotiku a sexuální svobodu dekadentní berlínské společnosti, stylizované sochy Rakušana Josefa Lorenzla, díla předního českého představitele dekorativismu Jaroslava Horejce a řady dalších.

Antique pomáhá v orientaci na trhu

Veletrh Antique je jediným veletrhem v Česku, na němž své exponáty představují výhradně předem registrovaní a ověření vystavovatelé z řad českých starožitníků. Asociace starožitníků ho pořádá dvakrát ročně, na jaře a na podzim.

Asociace starožitníků nabízí také ve svém sídle veřejnosti vždy druhou středu v měsíci bezplatné konzultace ke starožitným předmětům a především již několik let provozuje oblíbenou Rudolfinskou akademii, dvouleté rekvalifikační studium, které poskytuje komplexní vzdělání v oblasti dějin umění a užitého umění.

Asociace