Villazón a Hampson zazpívají novou českou operu

2.3.2015 / Zprávy / Marek Šulc

Světoví pěvci Rolando Villazón a Thomas Hampson zazpívají titulní role v nové opeře českého skladatele Miroslava Srnky nazvané Jižní pól. Vyprávět bude o expedici, kterou na jižní točnu roku 1911 podnikli polárníci Roald Amundsen a paralelně také Angličan Robert Falcon Scott. Ten však se svojí výpravou dorazil o měsíc později a při zpáteční cestě zemřel. 

Srnkova opera pojednávající o těchto dvou cestách bude mít premiéru 31. ledna 2016 v Bavorské státní opeře v Mnichově, na jejíž objednávku dílo vzniká. Operu nastuduje hudební ředitel této instituce, ruský rodák Kirill Petrenko, režírovat bude Němec Hans Neuenfels, jak na svých stránkách informovala bavorská opera. 

Učinila tak nezvykle ještě před představením své příští sezony, k němuž dojde teprve v březnu. Do té doby o dílu nechce hovořit ani sám Srnka, jenž právě příští měsíc oslaví čtyřicáté narozeniny. Zatím skladatel napsal pouze několik blogových zápisků na speciální stránky, které Bavorská státní opera pro Srnkovo dílo zřídila. V jednom z příspěvků skladatel zmiňuje, že s intendantem opery Nikolausem Bachlerem se na spolupráci dohodli dávno, motiv expedice na jižní pól ale vybrali teprve po četných diskusích a značné náhodě. V opeře chce Srnka využít i hudbu, již polárníci při své výpravě poslouchali z gramofonů, konkrétně árii z Bizetovy opery Carmen či skladbu z Griegovy orchestrální suity Peer Gynt.  

Absolvent muzikologie na FF UK a kompozice na pražské AMU Srnka je v zahraničí momentálně nejžádanějším žijícím českým skladatelem. Komponoval na objednávku Mnichovského komorního orchestru, drážďanské Semperoper a filharmonií v Essenu či v Heidelbergu. Předloni soubor Ensemble Intercontemporain na Pražském jaru uvedl Srnkovu skladbu My Life Without Me. Naposledy minulý měsíc PKF – Prague Philharmonia na koncertě s cellistou Mischou Maiskym v české premiéře zahrála Srnkovu komorní skladbu No Night No Land No Sky.