Violino solo

3.11.2014 / Zprávy
Ve dvaceti letech vyhrál houslista Jiří Vodička evropskou soutěž Young Concert Artists, o rok později si přivezl stříbro z celosvětového kola v New Yorku. Je sólistou Janáčkovy filharmonie Ostrava, spolupracuje s dalšími vynikajícími orchestry (PKF, FOK ad.) a dirigenty (Bělohlávek, Hrůša, Netopil, Förster). V roce 2012 se stal členem renomovaného Smetanova tria. V šestadvaceti letech patří bezesporu k nejvýraznějším hudebníkům mladé generace, a to nikoli jen ve své domovině. 

Nyní Jiří Vodička vydává u hudebního vydavatelství Supraphon svůj sólový debut. Vybral si virtuosní repertoár pro sólové housle, což nepochybně vyžaduje notnou dávku kuráže a také bravurní techniku a muzikalitu. Na CD nahrál díla Niccola Paganiniho, Fritze Kreislera, Heinricha Wilhema Ernsta, Eugena Ysaye, Romana Haase a Johanna Sebastiana Bacha.

On sám o nahrávce říká :

„Již před dvěma lety jsem začal přemýšlet o mé první desce, respektive repertoáru, který natočím. V dnešní době, kde všude kolem nás jsou nahrávky, které se často opakují a posluchači si mohou vybrat z mnoha interpretů, jsem chtěl vymyslet něco, co bude trošku jiné a přitom klasické. Vzhledem k tomu, že k mým oblíbeným skladbám vždy patřily technicky náročné sólové kompozice, řekl jsem si, že právě toto bude opus jedna mých budoucích CD. Vybral jsem také repertoár tak, aby to byl průřez časovým obdobím od baroka po současnost. Vzhledem k náročnosti skladeb, jsem se připravoval několik měsíců, kdy se postupně dotvářel tracklist. 

Více o novince na stránkách Supraphonu.