Vittorio Grigòlo v Obecním domě

20.4.2015 / Zprávy / Martina Klausová

2. května se ve Smetanově síni Obecního domu v Praze představí skvělý tenorista Vittorio Grigòlo.

Rodák z Arezza Vittorio Grigòlo je stoprocentní italský tenor. Pěveckou kariéru zahájil před dvaceti pěti lety jako sólista sboru Sixtinské kaple a dnes, ve svých třiceti sedmi letech, je považován za jednoho z nejlepších tenoristů své generace. Od svého triumfálního debutu v londýnské Covent Garden v roce 2010 v roli Rytíře des Grieux v Massenetově Manon vystupuje v nejvýznamnějších operních domech celého světa.

Pěvcův repertoár zahrnuje hlavní role v italských a francouzských operách jako jsou La traviata, Bohéma, Rigoletto, Nápoj lásky, Lucia di Lammermoor, Faust, Romeo a Julie, Manon, Hoffmannovy povídky a mnoho dalších. Spolupracuje s dirigenty světového renomé (Chailly, Mehta, Muti, Myung-Whun Chung, Dudamel, Pappano a Maazel).

Od roku 2007, kdy se podílel na nahrávce Bernsteinovy West Side Story (zlaté a platinové album, nominace na cenu Grammy), se Vittorio zařadil mezi úspěšné umělce gramofonového průmyslu.  Mezi jeho dalšími alby figurují – u firmy Sony Classical – tituly jako The Italian Tenor (2011), Arrivederci (2012) a Ave Maria (2013). Nejnovějším albem je The Romantic Hero (2014), výběr z pěvcových nejoblíbenějších francouzských operních árií.

Neméně strhující jsou i Grigòlova koncertní vystoupení. Svá nová alba představuje na evropských turné, k nimž patří mj. i koncert k dobytí Bastily v roce 2013 pod Eiffelovou věží před osmi sty tisíci diváky. Jeho recitál v Metropolitní opeře v březnu 2014 označil deník Latinos Post za „opravdu nezapomenutelný večer“ a New York Times charakterizoval Grigòlův hlas jako „atraktivní, vášnivý, sytý nástroj, s nímž pěvec dosahuje fascinujícího efektu.“

K dílům, v nichž se Vittorio Grigòlo objevil na plátně, patří slavný projekt režiséra a producenta Andrey Andermanna z roku 2010 – Verdiho Rigoletto v přímém přenosu z Mantovy s Plácidem Domingem v titulní roli a Vittoriem v roli Vévody, nebo přímý přenos Pucciniho Bohémy z newyorské Metropolitní opery (5. 4. 2014).

Na pražském recitálu Vittorio Grigòlo přednese árie z oper Gaetana Donizettiho, Giuseppe Verdigo, Gioacchina Rossiniho a Giacoma Pucciniho. Pěvce doprovodí PKF – Prague Philharmonia, řídit bude dirigent Alberto Meoli.

Koncert pořádá agentura Nachtigall Artirts.

Grigolo