Vrcholí 24. Mezinárodní varhanní festival

9.9.2019 / Zprávy / Martina Klausová

V bazilice sv. Jakuba v Praze vyvrcholí 24. Mezinárodní varhanní festival koncertem francouzské „hvězdy“ Jean-Baptista Duponta a závěrečným koncertem Marka Ebena a Ireny Chřibkové.

Jean-Baptiste Dupont se řadí bezesporu mezi nejžádanější francouzské varhaníky své generace. Jeho zářivá kariéra zahrnuje koncertní vystoupení v celé Evropě, USA a Rusku. Je nositelem mnoha titulů ze soutěží. Ten nejcennější je absolutní vítězství v mezinárodní improvizační soutěži v St. Albans. Od roku 2012 je titulárním varhaníkem katedrály v Bordeaux. Jeho koncert (12. září) přináší hudbu několika staletí včetně improvizace na dané téma z publika,“ uvádí ředitelka festivalu Irena Chřibková.

Závěrečný koncert se koná 19. září jako pocta skladateli Petru Ebenovi u příležitosti jeho nedožitých 90. narozenin.  Skladatelův syn Marek Eben se ujme role recitátora a přednese stále aktuální a nestárnoucí Labyrint světa a ráj srdce od J. A. Komenského. Za varhany usedne Irena Chřibková, titulární varhanice baziliky sv. Jakuba.

Během koncertů bude probíhat videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat varhaníka při hře.

Svatojakubské varhany a jejich 8277 píšťal, se opět představí ve všech svých rozmanitých barevných kombinacích. Ve spojení s vynikající akustikou chrámu a jeho jedinečnou architekturou přinesou posluchačům nevšední a obohacující duchovní zážitky.