Vstupenka, která pomáhá českému tanci

8.12.2016 / Zprávy / Marek Šulc

České baletní soubory podpoří Nadační fond pro taneční kariéru v rámci svých vánočních a novoročních představení. Nabídnou divákům vstupenku za navýšenou cenu a toto navýšení věnují nadačnímu fondu.

Nadační fond pro taneční kariéru je jedinou organizací v České republice, která aktivně podporuje profesionály v oboru tance, pohybového divadla a cirkusu v procesu změny kariéry. Fond inicioval akci pod názvem Vstupenka, která pomáhá českému tanci. „Výtěžek bude použit na činnost a služby fondu, k nimž patří pořádání vzdělávacích programů, sdílení dobré praxe a informační servis související s trhem práce a změnou kariéry. Domníváme se, že profesní solidarita je jedním z důležitých aspektů v podpoře profesních perspektiv tanečních umělců“, říká Jana Návratová, předsedkyně správní rady fondu. Divadla nabídnou divákům na konkrétní taneční představení vstupenku za navýšenou cenu a toto navýšení věnují nadačnímu fondu. Do této solidární akce se zapojilo pět divadel z České republiky: Národní divadlo v Praze, Národní divadlo v Brně, Divadlo F. X. Šaldy Liberec, Jihočeské divadlo České Budějovice a Divadlo J. K Tyla Plzeň.

V Národním divadle v Praze proběhne představení na podporu fondu 16. 12. 2016, a to Louskáček a Myšák Plyšák v choreografii Petra Zusky. Obdobný titul zvolilo také Národní divadlo v Brně a Mário Radačovský, umělecký šéf baletu k tomu dodává: “Profesní život tanečníků je velmi krátký. Bohužel přechod do další kariéry není nijak státem ošetřen. Je důležité pomoci, pokud můžeme. Doufám v lepší budoucnost pro tanečníky a rád podpořím každého, kdo tu budoucnost zlepšit chce. Naše benefice bude spojena s vánočním představením baletu Louskáček, kde je ostatně budoucnost tanečního umění silně zastoupena nejmladšími milovníky tance - jak v hledišti, tak i na jevišti.”