Vzácný objev v Kroměříži

Řemeslníci odkryli v Kroměříži konstrukci podlahy největšího sálu zámecké galerie.

Jde zároveň o strop přísálí Sněmovního sálu, který si zahrál v oscarovém filmu Amadeus. Odborníci se obávali, že dřevěné trámy z 18. století mohou být poškozené, jejich podezření se ale nepotvrdilo, jak sdělil Martin Krčma, výkonný ředitel Správy Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži, které jsou zapsány na seznamu UNESCO.

Podlaha v sále se pod návštěvníky místy houpala. "Byla obava, jestli konstrukce je zdravá, jestli dobře drží. Je to místnost 16 krát 16 metrů, strop nemá uprostřed žádnou nosnou zeď nebo pilíř, opravdu to je stejně velká místnost nahoře i dole. Tak jsme si řekli, že to pro jistotu otevřeme, pokud by tam nějaké problémy byly, a naplánovali jsme dodatečné zpevnění konstrukce," řekl Krčma. Naštěstí restaurátoři zjistili, že strop, který začal vznikat po roce 1750, je z 90 procent naprosto zdravý. Po opravě pak řemeslníci v příštích týdnech naplní prostor mezi trámy materiálem, který prostor tepelně a zvukově izoluje, poté mohou přijít zpět na podlahu barokní prkna a na následně i parkety.

Kvůli pracím se muselo z obrazárny, která po Národní galerii nabízí druhou nejvýznamnější sbírku obrazů v ČR, odstěhovat všech 85 běžně vystavovaných děl. Figurují mezi nimi mj. obrazy Tiziana, van Dycka a Cranacha staršího. Většina z nich je teď v Arcidiecézním muzeu v Olomouci. Opětovného zpřístupnění všech 11 sálů galerie se návštěvníci nejspíše dočkají až v příštím roce. Podle Krčmy budou lidé po jejich prohlídce moci nově volně projít do historické knihovny nebo Manského sálu.

Zdroj: ČTK

Foto: Wikipedie (Muzeum umění Olomouc)

Podcast