Wigmore Hall oslaví 120. narozeniny festivalem

Londýnská koncertní síň se veřejnosti opět otevře 17. května

Wigmore Hall (dříve Bechstein Hall) byla otevřena roku 1901 a patří k nejslavnějším auditoriím anglického hlavního města. Stejně jako v mnoha jiných sálech, i zde muselo být v uplynulém roce převážně zavřeno kvůli vládním protikoronavirovým opatřením. Z Wigmore Hall bylo za tu dobu odvysíláno přes 200 online koncertů, které si poslechlo 6 milionů posluchačů po celém světě.

Díky rozvolňování opatření v Británii teď Wigmore Hall bude moci znovu otevřít - stane se tak 17. května. A protože koncertní síň letos slaví kulatých 120 let, navrátivším se návštěvníkům rovnou nadělí celý hudební festival. Ten bude sestávat z 25 koncertů a potrvá až do 3. června. Některé z těchto koncertů budou rovněž vysílány rozhlasovou stanicí BBC Radio 3, s níž Wigmore Hall dlouhodobě spolupracuje, či streamovány na internetu.

V rámci festivalu vystoupí mnoho hvězd hudební scény, mezi nimi např. Mitsuko Uchida, která se na pódiu Wigmore Hall objevuje už téměř šedesát let a jejíž klavírní recitál v rámci festivalu proběhne 2. června. Z dalších renomovaných interpretů festival uvede například Melvyna Tana, jenž 19. května zahraje tři závěrečné klavírní sonáty Ludwiga van Beethovena, dále Andráse Schiffa (28. a 30. května) či Stephena Hougha, který ve spolupráci s dechovým ansámblem uvede 25. května krom hudby jiných skladatelů i své vlastní Trio pro klavír, flétnu a fagot.

Kromě toho ale Wigmore Hall dává v rámci svých koncertů prostor i umělcům, kteří dosud světovými hvězdami nejsou. Její ředitel John Gilhooly "máme v úmyslu pokračovat v hledání nových a neprávem opomíjených uměleckých hlasů ." Ředitel rovněž nově jmenoval 9 nových "kmenových" umělců, s nimiž se Wigmore Hall zavázala k pětileté spolupráci. Jejich výběr slibuje pozoruhodné mezikulturní obohacení: jsou mezi nimi např. jazzový kontrabastista Christian McBride, violista Lawrence Power, skladatel etnické hudby Nitin Sawhney či tři hráči na indický strunný nástroj sarod.

Vedle tohoto hudebního festivalu Wigmore Hall letos nabídne rovněž festival vzdělávací, jehož tématem tentokrát bude Connectivity, "Propojení." Zaměřen bude na význam hudby při spojování lidí v časech izolace; slovy Johna Gilhoolyho "na to, jak pandemie otřásla naším pocitem sounáležitosti, ale zároveň jej také posílila." Tento festival kromě koncertů nabídne i online výstavy a akce pro rodiny lidí, kteří se potýkají s demencí.

13 z letošních festivalových koncertů bude zdarma online přenášeno na webových stránkách Wigmore Hall. Vstupenky na ostatní z nich budou přednostně k dispozici členům Spolku přátel Wigmore Hall, jehož členství, lze získat za 50 liber ročně. Akce v rámci vzdělávacího festivalu Connectivity budou dostupné široké veřejnosti.

Foto: Stephen McKay, Wikimedia Commons

Podcast