Württemberský komorní orchestr Heilbronn hudebně povede Estonec Risto Joost

Další dirigent "od Baltského moře" získal funkci u význačného evropského orchestru. Risto Joost bude hudebním ředitelem a šéfidirigentem německého tělesa od příští sezóny 2024/25.

Netřeba snad znovu připomínat, že země omývané Baltským mořem jsou nyní světovými dirigentskými velmocemi. Osmo Vänskä, Klaus Mäkelä, Tarmo Peltokoski, Esa-Pekka Salonen, John Storgårds, Pietari Inkinen, Sakari Oramo či Dalia Stasevska z Finska, dynastie Järvi z Estonska, Andris Nelsons z Lotyšska, Mirga Gražinytė-Tyla a Giedrė Šlekytė z Litvy... To je jen velmi neúplný a nahodilý výčet dirigentských osobností převážně mladší generace, které v současnosti prosperují na světových pódiích. Mimořádný zájem je o finské a pobaltské dirigenty zejména v Německu a západní Evropě, kde poslední dobou získávají posty u předních orchestrů.

Renomovaný německý Württemberský komorní orchestr Heilbronn, který má více než šedesátiletou tradici a na kontě stovky nahrávek (mnohé z nich pro Deutsche Grammophon), teď jmenoval svým příštím hudebním ředitelem a šéfdirigentem Estonce Rista Joosta. Novinu přinesl v pátek web Violin Channel. Funkce se ujme od příští sezóny 2024/2025, po šesti letech v ní nahradí Američana jménem Case Scaglione.

Risto Joost se narodil roku 1980 v Tallinnu a kromě orchestrálního dirigování studoval i zpěv a sbormistrovství. Navštěvoval nejdříve Estonskou hudební akademii, posléze vídeňskou Universität für Musik und darstellende Kunst a nakonec Královskou hudební akademii Stockholm. Tam byl - nepřekvapivě - žákem Jormy Panuly, stejně jako mnozí další z výše uvedených dirigentů.

Založil a vedl soubor Voces Musicales (později Voces Tallinn), v rodném Tallinnu také šéfoval opernímu festivalu Birgitta. V druhém největším estonském městě Tartu zase působí jako umělecký ředitel divadla Vanemuine. Orchestrálnímu i sborovému dirigování se věnuje během své kariéry paralelně a v obou těchto oblastech má zkušenosti s předními evropskými tělesy. Mimo jiné pro něj není španělskou vesnicí ani Praha: byl zde hostujícím dirigentem Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

"Pod jeho uměleckým vedením bude WKO pokračovat v upevňování své přední pozice mezi komorními orchestry," řekl k Joostovu jmenování Tomás Bayón, předseda nadační rady orchestru. Joost přitom už s Württemberským komorním orchestrem několikrát úspěšně hostoval a podle ředitele Rainera Neumanna je "na tuto zodpovědnou pozici ideálním kandidátem."

Foto: Risto Joost (©Mait Jüriado)

Podcast