Začal operní festival v Bayreuthu

28.7.2015 / Zprávy / Marek Šulc

Za přítomnosti řady prominentních hostů v čele s německou kancléřkou Angelou Merkelovou začal v sobotu v bavorském Bayreuthu 104. ročník festivalu oper Richarda Wagnera. Na úvod festivalu, který potrvá do 28. srpna, zvolili pořadatelé operu Tristan a Isolda v režii skladatelovy pravnučky Kathariny Wagnerové. Hlavní role nové inscenace Tristana a Isoldy zpívají Stephen Gould a Evelyn Herlitziusová, kteří si hned po prvním dějství vysloužili bouřlivý potlesk.

Na červeném koberci před Festivalovým domem na Zeleném pahorku v Bayreuthu se kancléřka Merkelová v doprovodu svého manžela Joachima Sauera objevila právě v okamžiku, kdy z balkonu Festivalového domu zazněly slavnostní úvodní fanfáry. Uvítal ji potlesk nesčetných přihlížejících, kteří se na místě shromažďovali už od poledních hodin, aby na vlastní oči viděli přijíždět slavné osobnosti. Merkelová podle agentury DPA působila uvolněným dojmem, usmívala se a rozdala pár autogramů.

Bayreuthský festival má letos na programu znovu Wagnerovu operní tetralogii Prsten Nibelungův a opery Lohengrin a Bludný Holanďan. Celkem bylo na představení prodáno 60.000 vstupenek.