Začíná tříletý edukační projekt ČF

9.3.2020 / Zprávy / Marek Šulc

Čtyři první hráči České filharmonie zítra zahájí tříletý edukační projekt se studenty Královské hudební akademie v Londýně. Deset studentů akademie se o dva měsíce později připojí k filharmonikům, aby společně pod taktovkou Semjona Byčkova provedli Mou vlast na Pražském jaru.

Hráči České filharmonie Josef Špaček (housle), Ondřej Roskovec (fagot), Robert Kozánek (trombón) a Jana Brožková (hoboj) povedou na Královské hudební akademii v Londýně od 10. do 12. března sérii mistrovských kurzů a zkoušek, které vyvrcholí ve dvou koncertech. Na programu bude komorní hudba českých skladatelů od Adama Michny z Otradovic a Pavla Josefa Vejvanovského přes Jana Dismase Zelenku a Josefa Myslivečka až po Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů.

Dva měsíce po březnové rezidenci filharmoniků v Londýně přijede do Prahy deset studentů Královské hudební akademie, aby opět vystoupili po boku hráčů prvního českého orchestru, tentokrát pod taktovkou Semjona Byčkova v rámci 75. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Čtyři houslisti, dva violisti, jeden violoncellista, jeden kontrabasista, jeden hornista a jeden trombonista z akademie provedou 12. a 13. května spolu s filharmoniky doplněnými o laureáty Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro ikonickou skladbu Má vlast Bedřicha Smetany. První z obou koncertů bude živě přenášet Česká televize.

První umělecké setkání studentů Královské hudební akademie s Českou filharmonií proběhlo na koncertu, který ke stému výročí československé nezávislosti zorganizovalo české velvyslanectví v Londýně na podzim roku 2018. Pod vedením Semjona Byčkova tehdy filharmonici se studenty zahráli předehru k opeře Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany. Pro studenty akademie se zároveň jednalo o vůbec první vystoupení s významným mezinárodním orchestrem, jehož úspěch vyústil v tříletý edukační projekt obou institucí.