Zemřel André Previn

28.2.2019 / Zprávy / Marek Šulc

Dnes ráno zemřel ve svém bytě na Manhattanu dirigent, klavírista a skladatel André Previn.

Jako skladatel a dirigent se prosadil v Hollywoodu už v roce 1948, kdy začal psát a aranžovat filmovou hudbu a řídit filmové orchestry. Poté, co se úspěšně etabloval, dirigoval hudební nahrávky pro slavné filmové muzikály, jako jsou např. Gigi (1958), Porgy a Bess (1959) a My Fair Lady (1964), za něž obdržel čtyři Oscary.

V roce 1967 se stal dirigentem symfonického orchestru v Houstonu (Houston Symphony Orchestra) a příští rok i symfonického orchestru v Londýně (London Symphony Orchestra). V následujících letech působil jako dirigent např. u symfonického orchestru v Pittsburghu, Královského filharmonického orchestru (Royal Symphony Orchestra) v Londýně a jako šéfdirigent u Los Angeles Philharmonic. Nadále skládal filmovou hudbu, komponoval a aranžoval hudbu k muzikálům. Skládal ale i hudební díla spadající do oboru klasické hudby, jako byl např. jeho violoncellový koncert nebo koncert pro kytaru a orchestr.

Od poloviny padesátých let 20. století také cestoval a hrál jako jazzový pianista. Tehdy spolupracoval s hudebníky jako byli Shelly Manne, Leroy Vinnegar a Benny Carter. Společně s nimi nahrál i album, které obsahovalo upravené písně pocházející z muzikálu My Fair Lady (1956), toto album se ve své době stalo hudebním bestsellerem.

V pozdějších letech se Previn soustředil výlučně na komponování klasické hudby. Jeho první operou se stala Tramvaj do stanice Touha (A Streetcar Named Desire) podle stejnojmenné divadelní hry Tennessee Williamse, jež byla poprvé provedena v operním domě v San Franciscu roku 1998. Hlavní role (Blanche DuBois) byla při této světové premiéře svěřena sopranistce Renée Fleming. Previn složil v tomto období mnoho dalších děl z oblasti vážné hudby. Jsou to díla vokální, komorní hudba i symfonie.

V rámci hudebního festivalu Pražské jaro roku 2010 vystoupil v pražském Obecním domě jako dirigent s Českou filharmonií. V tento večer řídil svou vlastní skladbu Diversions, Koncert pro klarinet a orchestr Aarona Coplanda (sólista Thomas Martin) a 7. symfonii Antonína Dvořáka.

André Previn prošel pěti manželstvími. Jeho pátou ženou byla v letech 2002 až 2006 světoznámá německá houslistka Anne-Sophie Mutter.


Zdroj: Wikipedia