Zemřel dirigent Libor Pešek, velký propagátor české hudby

Ve věku 89 let v neděli 23.10. zemřel dirigent Libor Pešek. Informaci České televize potvrdil ředitel Českého národního symfonického orchestru Jan Hasenöhrl. Příznivec a propagátor Sukovy tvorby Pešek získal světové renomé zejména jako šéfdirigent Královského liverpoolského filharmonického orchestru.

profimedia-0166232837 libor pešek 2.jpg

Jako umělecký ředitel a šéfdirigent liverpoolského královského orchestru působil Libor Pešek v letech 1987 až 1997. Při příležitosti státní návštěvy britské královny Alžběty II. v České republice v roce 1996 obdržel Řád britského impéria. O rok později dostal z rukou prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy I. stupně. V roce 2013 převzal od zástupců společnosti Supraphon diamantovou desku za 635.000 prodaných nosičů. Před čtyřmi lety získal cenu klasické hudby Classic Prague Awards v kategorii za celoživotní přínos.

V mládí Pešek studoval hru na klavír, trombón a violoncello. "Pro dirigenta je dobré mít zkušenosti s nějakým smyčcovým nástrojem a klavír je nutný, aby si v mládí mohl přehrávat partitury, které později už jenom čte," uvedl dříve v rozhovoru s ČTK. Dirigent podle Peška musí být také dobrý psycholog s velkou empatií.

Milovník aut, jazzový fanoušek a také náruživý pozorovatel hvězd Pešek vystupoval už jako gymnazista s vlastním jazzovým bigbandem. Později absolvoval obor dirigování na pražské Akademii múzických umění. V 50. a 60. letech založil soubory Komorní harmonie a Sebastian orchestr, od následující dekády hostoval u různých domácích i zahraničních orchestrů.

Počátkem 80. let vedl Pešek krátce Slovenskou filharmonii, v letech 1981 až 1990 byl stálým hostem České filharmonie. Poté se stal hlavním hostujícím dirigentem Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK a před koncem své aktivní činnosti zastával post hlavního dirigenta Českého národního symfonického orchestru.

Připomeňme, co řekl Libor Pešek v roce 2016 při své návštěvě rádia Classic Praha v rámci pořadu Hudba v miléniu.

Zdroj: ČTK
Foto: Profimedia

Podcast