Zemřel dirigentský velikán Bernard Haitink

Nizozemský dirigent zesnul ve věku 92 let.

Zemřel nizozemský dirigent Bernard Haitink, který patřil k velkým osobnostem klasické hudby poválečné éry. Bylo mu 92 let. S odvoláním na jeho management o tom dnes informovala agentura AP, podle které zemřel ve čtvrtek ve svém domě v Londýně.

Haitink stál téměř tři desetiletí v čele prestižního Královského orchestru Concertgebouw v Amsterodamu, kde zavedl vánoční koncerty nebo televizní přenosy z vystoupení. Ve funkci skončil v roce 1988. Byl také stálým hostem Londýnské filharmonie a Bostonských symfoniků, vedl evropský Orchestr mládeže nebo soubor londýnské Královské opery.

Dirigent uznávaný pro svou vytříbenost se narodil v Amsterodamu 4. března 1929. Studoval amsterdamskou konzervatoř, kromě dirigování se věnoval i houslím a jako houslista také začal profesionální kariéru. V polovině 50. let získal dirigentské místo u nizozemských rozhlasových filharmoniků a roku 1959, v pouhých třiceti letech, po náhlém úmrtí Eduarda van Beinuma převzal Concertgebouw.

Haitink je i držitelem dvou cen Grammy, mimo jiné když v roce 2004 získala ocenění za nejlepší operní nahrávku Její pastorkyňa Leoše Janáčka, kterou dirigoval.

Zdroj: ČTK
Foto: Profimedia

Podcast