Zemřel herec Jan Tříska

25.9.2017 / Zprávy / Martina Klausová
Jan Tříska se narodil 4. listopadu 1936 v Praze. Původně byl tanečníkem, ale když ho Karel Höger slyšel recitovat, přemluvil ho, ať zkusí herectví. Vystudoval DAMU a stal se nejmladším členem činohry Národního Divadla. Vytvořil tu řadu nezapomenutelných rolí, např. Shakespearova Romea. Hrál také v Divadle za branou a v Městských divadlech pražských.

Uplatnil se i jako filmový herec. Za zmínku stojí filmy Starci na chmelu (1964), či Radúz a Mahulena (1970), tady vytvořil postavu Radúze. V seriálu F. L. Věk (1971) si zahrál Šebka Hvěvkovského. Roku 1977 emigroval do USA.

Po odchodu do USA dostal příležitost až po delší době. Pracoval často s Milošem Formanem, např. na filmu Ragtime (1981) nebo snímku Lid versus Larry Flynt (1996). Spolupracoval na seriálu Highlander: The Raven (1998) a v témže roce si zahrál spolu s Robertem De Niro a Jeanem Reno ve filmu Ronin.

V roce 1991 natočil režisér Jan Svěrák film Obecná škola a Jan Tříska v něm ztvárnil ústřední postavu učitele Igora Hnízda. To jemu a celému štábu vyneslo nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Druhou nominaci získal s filmem Želary (2003). O rok dříve, v roce 2002 byl oceněn Cenou Alfréda Radoka za výkon v hlavní roli Krále Leara na Letních filmových Shakespearovských slavnostech.

Od roku 1982 žil v Los Angeles s manželkou Karlou, původně herečkou, dnes manažerkou v hotelu Bel Air, s kterou mají dcery Karlu a Janu. Byl znám jako asketa, měl rád pořádek, dobrou a zdravou kuchyni, nekouřil, nepil alkohol, nevyhledával večírky a běhal.

Tříska spadl v sobotu po 16. hodině z Karlova mostu do řeky Vltavy, odkud ho vytáhla dvojice ve výletní lodi. Podařilo se jej resuscitovat a záchranáři ho převezli  na anesteziologicko-resuscitační oddělení (ARO) v pražské Vojenské nemocnici ve Střešovicích. Jeho zranění však byla neslučitelná se životem a ve dvě hodiny v noci zemřel.