Zemřel hudební skladatel Petr Hapka

25.11.2014 / Zprávy / Marek Šulc
Hapka je znám především jako autor i interpret řady písní. Spolu s textařem Michalem Horáčkem se podílel na desce Hany Hegerové Potměšilý host či albech s více interprety Penzion Svět a Citová investice. Patřil také k nejplodnějším a nejvýraznějším autorům filmové hudby. Je podepsán například pod hudbou k filmům Tisícročná včela, Páni kluci, Den pro mou lásku, Panna a netvor, Deváté srdce nebo Kráva.

Syn operní zpěvačky a malíře vystudoval pražskou konzervatoř, kde ho mimo jiné učil herectví Oldřich Nový. Na klavír se naučil hrát ve třech letech, o rok později pak složil první písničky.

Pro jednu z nejlepších českých šansoniérek, Hanu Hegerovou, Hapka skládal už od 60. let, kdy mazpívala jeho Obraz Doriana Graye s textem Petra Rady. Právě v té době se někdejší student pražské konzervatoře, který mimo jiné studoval herectví u Oldřicha Nového, začal budovat jméno. Působil jako pianista v divadlech, pro která také skládal scénickou hudbu. V roce 1967, tedy ve 23 letech, se Petr Hapka stal dirigentem v Divadle za Branou režiséra Otomora Krejči, kde také hrál.