Zemřel James Horner

23.6.2015 / Zprávy / Martina Klausová

Při havárii jednomístného letadla zahynul jeho pilot a majitel, nositel Oscara za hudbu k filmu Titanic, jednašedesátiletý skladatel James Horner. Nedávno vystoupil v Praze s projektem Titanic Live s devadesátičlenným orchestrem, sborem a keltskými muzikanty.

Policie totožnost mrtvého ještě oficiálně nepotvrdila, úřady však sdělily, že letadlo podle registrace vlastnil spolu s několika dalšími právě James Horner. Smrt světoznámého tvůrce filmové hudby však potvrdila na svém facebookovém profilu jeho asistentka Sylvia Patrycja.

Jednomotorové letadlo havarovalo nedaleko Santa Barbary v Kalifornii. Dopadlo do lesa a začalo hořet. Podle americké letecké správy byl na palubě jen pilot. Co pád stroje zavinilo, zatím není jasné. 

Hornerovi bylo 61 let a za svůj život vytvořil hudbu k desítkám filmů. Svou kariéru zahájil komponováním koncertních skladeb. Ty ale nevzbudily širší ohlas. K filmové hudbě se pak dostal během studií, když jej Americký filmový institut požádal, aby složil hudbu k několika studentským snímkům.

V práci pokračoval na béčkových akčních filmech a do širšího povědomí se dostal, když svou muzikou doprovodil snímek Star Trek II: Khanův hněv z roku 1982. 
Za úvodní píseň My Heart Will Go On k filmu Titanic získal v roce 1997 Oscara. Album se stalo nejprodávanějším soundtrackem všech dob, po celém světě se ho prodalo přes 27 milionů kopií. n.

Několikrát byl také na zlatou sošku nominován. Úspěch sklidila mimo jiné hudba ke snímkům Apollo 13, Statečné srdce, Amazing Spider-Man nebo Avatar. 

Hudbu složil také například k filmům Jméno růže, Jumanji, Casper, Zorro: Tajemná tvář, Andrew - člen naší rodiny, Nepřítel před branami, Čistá duše, Troja nebo Karate Kid.