Zemřel kytarista a loutnista Julian Bream

14.8.2020 / Zprávy / Martina Klausová
Zahraniční média přinesla informaci, že ve věku 87 let dnes zemřel anglický kytarista a loutnista Julian Bream. 

Jeden z nejvýznaměnších kytaristů 20. století Julian Bream se narodil ve čtvrti Battersee v Londýně. Jeho otec byl všestranný umělec, výtvarník i hudebník a právě od něj malý Julian získal elementární základy hry na kytaru. Když se jeho otec stal knihovníkem Philharmonic Society of Guitars povšiml si ho prezident této společnosti Dr. Boris Perott a Julian se stal jeho žákem. Kromě jiného tak mladý hudebník získal přístup ke sbírce vzácných hudebnin.

Ve dvanácti letech získal Julian cenu v soutěži mladých umělců za hru na klavír. To mu umožnilo studovat hru na klavír a na viloncello na Royal College of Music. V roce 1947 pak debutoval kytarovým recitálem v Cheltenhamu.

V roce 1952 byl Bream povolán do armády, kde se stal členem britské vojenské kapely Royal Artillery Band se sídlem v londýnské čtvrti Woolwich, což mu umožňovalo pokračovat ve studiu hry na kytaru. Po třech a půl letech v armádě a odchodu z ní se živil převážně aranžováním a nahráváním doprovodné hudby pro rozhlas a film.

V roce 1952 měl Julian Bream loutnový recitál ve Wigmore Hall a odstartoval tak velkou vlnu novodobého zájmu o tento nástroj. V roce vytvořil hudební soubor Julian Bream Consort, ve kterém hrál na loutnu a který se zasloužil o oživení hudby alžbětinské doby. Záhy si tak získal mezinárodní proslulost a stanul na prestižních světových pódiích. Jeho první evropské turné se konalo v letech 1954 a 1955. Počínaje rokem 1958 koncertoval na Dálném východě, v Indii, Austrálii, na ostrovech v Pacifiku a v mnoha dalších zemích světa. Ve Spojených státech poprvé koncertoval v roce 1959. Později zde vedl mistrovské třídy. Kromě toho vedl mezinárodní letní školu v Anglii ve Wiltshire. 

Bream nahrával výhradně pro společnosti RCA a EMI Classics. Tyto nahrávky získaly řadu ocenění včetně čtyř cen Grammy (dvě ceny za nejlepší provedení komorní hudby a dvě ceny za nejlepší klasickou hudbu vůbec). U příležitosti jeho narozenin vydala RCA v roce 1993 multideskový komplet s jeho nahrávkami.

Od počátku roku 1990 pokračoval v nahrávání u firmy EMI Classics. Byla to především hudba Johanna Sebastiana Bacha, album loutnových koncertů (s Birmingham Symphony Orchestra řízeným sirem SImonem Rattlem) a alba věnovaná kytarovým sonátám a současné kytarové tvorbě.

Kromě četných koncertů, nahrávek pro gramofonové společnosti a pedagogické činnosti, často spolupracoval s filmem a televizí. V roce 1976 měl v BBC TV mimořádný úspěch životopisný film A Life in the Country. Pro tuto televizi také uvedl seriál o čtyřech mistrech kytary. V roce 1984 natočil pro televizní stanici Channel 4 osm filmů o španělské kytarové hudbě. Kromě toho BBC uvedla film "My life in music" o životě Juliana Breama jako koncertního kytaristy.