Zemřel skladatel Evžen Zámečník

21.2.2018 / Zprávy / Marek Šulc
Zámečník byl synem lidového hudebníka, na brněnské konzervatoři vystudoval na housle, působil v různých orchestrech a dále studoval skladbu. V roce 1982 založil uznávaný soubor Brno Brass Band. V letech 1994 až 2002 byl ředitelem brněnské konzervatoře.

"Zámečníkův kompoziční styl byl zprvu blízký neoklasicismu, později se obohacoval o soudobé skladebné techniky. Převažuje v něm vždy tendence k bezprostřednímu výrazu hudební řeči a zjevná radost z melodické invence a muzicírování," uvádí o skladateli Český hudební slovník osob a institucí.
Psal skladby pro sólové smyčcové nástroje, dechová tělesa i velké orchestry, ale také operní hudbu, třeba dětské opery Ferda Mravenec a Brouk Pytlík nebo muzikál Rychlé šípy. Jeho Concerto giocoso premiérovala Česká filharmonie ke svému 110. výročí. Zámečník byl držitelem Ceny města Brna. 

Poslední rozloučení se podle smutečního oznámení uskuteční 24. února v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Brně-Zábrdovicích. Rodinný hrob je v Zámečníkově rodném Frýdku-Místku.

Zdroj: ČTK