Zemřela Jadwiga Wysoczanská-Štrosová

Sólistkou opery Národního divadla byla od roku 1960 až do začátku 90. let.

V Praze ve středu 31.3. po delší nemoci zemřela ve věku 93 let dlouholetá sólistka opery Národního divadla, sopranistka Jadwiga Wysoczanská-Štrosová. Mimo jiné zpívala v roce 1967 sopránové sólo v 9. symfonii Ludwiga van Beethovena na festivalu Pražské jaro za řízení Václava Neumanna. Poslední rozloučení se uskuteční v nejbližším rodinném kruhu.

Wysoczanská-Štrosová, provdaná Nováková, se narodila 24. května 1927 v Praze. Vystudovala Nižší obchodní školu v Praze, po studiích zpěvu na pražské konzervatoři, kde byla žačkou Vojtěcha Bořivoje Aima, začala její umělecká dráha v roce 1945 v nově formované operní scéně v Liberci. Jako sólistka během pár let zvládla široký operní sopránový repertoár, včetně Smetanovy Libuše. Tuto roli si zazpívala ještě jednou koncem 60. let s dirigentem Liškou v Plzni u příležitosti výročí plzeňského divadla. Během půl roku přešla k sólovým rolím, ve kterých pokračovala i ve dvouletém angažmá v Opavě v letech 1946 až 1948.

Začátkem 50. let odešla do tehdejší Státní opery v Brně a roku 1960 ji angažoval šéf opery Jan Seidel do ND, kde působila až do začátku 90. let. Se souborem ND vystupovala často v zahraničí. Mimořádného úspěchu dosáhla na Holland festivalu v roce 1963, kde zpívala Rusalku s dirigentem Jaroslavem Krombholcem a pěvci Ivem Žídkem a Eduardem Hakenem. Za svou kariéru vytvořila řadu sopránových rolí, zvláště v operách Bedřicha Smetany, ale i ve světovém operním repertoáru, například jako je Aida ve stejnojmenné opeře Giuseppe Verdiho, Taťána z Evžena Oněgina Petra Iljiče Čajkovského nebo Donna Anna z Dona Giovanniho Wolfganga Amadea Mozarta. Účinkovala také v roli Kosinské ve světové premiéře Janáčkovy opery Osud.

Vystupovala i koncertně. Roku 1967 zpívala sopránové sólo v 9. symfonii Ludwiga van Beethovena na festivalu Pražské jaro za řízení Václava Neumanna. O tři roky později se zúčastnila jako sólistka pod vedením Aloise Klímy zájezdu Symfonického orchestru Československého rozhlasu do Itálie, kde účinkovala v Beethovenově 9. symfonii a v Misse solemnis. V roli Agáty se podílela na nahrávce opery Čarostřelec Carla Marii von Webera pro Českou televizi v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Foto: Archív ND (Jaromír Svoboda)

Podcast