Zemřela Ludmila Dvořáková

31.7.2015 / Zprávy / Martina Klausová
Při včerejším požáru rodinného domu v pražské ulici Na Ořechovce ve Střešovicích zemřela krátce po svých dvaadevadesátých narozeninách významná česká sopranistka Ludmila Dvořáková, držitelka Ceny Thálie za celoživotní mistrovství.

Ludmila Dvořáková zemřela při požáru rodinného domu společně se svojí o pět let mladší sestrou. Podle záchranářů se obě ženy nadýchaly v silně zadýmených místnostech kouře, když oheň v časných ranních hodinách zasáhl dva pokoje dvoupodlažního domu.
Sopranistka Ludmila Dvořáková patří k nejvýznamnějším českým operním sólistům minulého století. Narodila se 11. července 1923 v Kolíně, studovala zpěv na pražské konzervatoři a v roce 1949 nastoupila do angažmá v Ostravě.
Od roku 1954 byla pět let sólistkou Opery Národního divadla v Praze, pak odešla do Slovenského národního divadla v Bratislavě. Už v roce 1960 jí ale nabídla angažmá západoberlínská Státní opera, a ač to za tehdejšího režimu nebylo obvyklé, získala souhlas úřadů a od té doby působila takřka výhradně v zahraničí, mimo jiné v Mnichově (1964-1974), New Yorku (1966-1968) a Londýně (1966-1972).

Ludmila Dvořáková sklízela výrazné úspěchy na všech předních světových scénách a festivalech, včetně wagnerovského festivalu v Bayreuthu a newyorské Metropolitní opery, kde stanula po Emě Destinnové, Marii Jeritze a Jarmile Novotné jako první česká pěvkyně nové doby. V Met zpívala Beethovenovu Leonoru, Wagnerovu Isoldu, Ortrudu a Sentu či Straussovu Chrysothemis. Wagnerovy a Straussovy opery byly její hlavní doménou, často se ale věnovala též písňové a kantátové tvorbě. Thálii za celoživotní mistrovství převzala v roce 2002, Cenu Antonína Dvořáka za přínos v popularizaci české hudby o deset let později. V roce 2003 vyšel na CD její recitál pořízený ze vzácných studiových nahrávek pro Supraphon a Československý rozhlas. Orchestr Národního divadla v Praze na nahrávkách řídil její manžel Rudolf Vašata.