Zemřela ruská primabalerína Maja Plisecká

4.5.2015 / Zprávy / Marek Šulc

Ve věku 89 let zemřela slavná ruská primabalerína Maja Plisecká. Podle agentury TASS to oznámil generální ředitel Velkého divadla v Moskvě Vladimir Urin, kterému manžel Plisecké hudební skladatel Rodion Ščedrin sdělil, že podlehla v Německu těžkému infarktu.

Během své prakticky šedesátileté kariéry Plisecká vystupovala po celém světě. Jejímu umění tleskali v Evropě, v Americe i v Asii. Později také vedla významné balety v Římské opeře a v madridském Teatro Lírico Nacional.

Proslavila se jako Odetta a Odilie v Čajkovského baletu Labutí jezero. K jejím nejslavnějším rolím patří sólová choreografie Umírající labuť na hudbu Camilla Saint-Saense v choreografii Michaila Fokina. Známá byla i její Carmen ve Ščedrinově hudební úpravě. Proslula ale i v dalších dílech a od šedesátých let i spoluprací s nejslavnějšími choreografy na Západě.

"Maja byla v plném zdraví, nic nevěstilo neštěstí. Zřídka kdy používám taková slova, ale v tomto případě skutečně odešla epocha, velmi svérázná, osobitá, velice inteligentní. Plisecká byla velkou baletkou a velkou ženou," posteskl si Urin nad zprávou o skonu významné osobnosti světového baletu.

Politování nad úmrtím Plisecké hned vyjádřila řada významných osobností Ruska v čele s prezidentem Vladimirem Putinem, který podle tiskové služby Kremlu vyjádřil účast rodině Plisecké a jejím blízkým. Premiér Dmitrij Medveděv na Facebooku označil zesnulou za brilantní tanečnici. "S takovými lidmi je obzvlášť těžké se loučit," dodal.

Plisecká se narodila 20. listopadu 1925 v Moskvě. Ve Velkém divadle působila jako sólistka v letech 1943 až 1988. Na jeho scéně se poprvé objevila už v 11 letech v Šípkové Růžence Petra Iljiče Čajkovského.

Navštívila i Československo, které bylo v roce 1947 dokonce cílem její první zahraniční cesty. O 49 let později ukázala naposledy své umění i v České republice, bylo jí 71 let.