Zimní cesta Jana Martiníka a Davida Marečka

28.2.2017 / Zprávy / Marek Šulc

Na pěti pódiích Čech, Moravy i Slezska se od 1. do 21. března společně představí sólista berlínské Státní opery, vítěz písňové kategorie BBC Cardiff Singer of the World basista Jan Martiník a vynikající komorní hráč, klavírista David Mareček. Umělci přednesou klenot písňového repertoáru: Schubertovu Zimní cestu.

Příležitost vyslechnout tento čtyřiadvacetidílný cyklus písní v podání jednoho z našich nejtalentovanějších pěvců, který vystupuje spíše na zahraničních pódiích, je mimořádná: „Už delší dobu jsme se s Davidem Marečkem, který je nejen generálním ředitelem České filharmonie, ale i výborným klavíristou, domlouvali, že spolu Zimní cestu provedeme. Nu a teď nazrál vhodný čas. Winterreise je tak nádherný písňový cyklus, že nebylo jiné volby,“ uvádí ostravský rodák, který dal koncertnímu turné v rodné zemi přednost před dvojicí berlínských koncertů se Zubinem Mehtou. „… někdy to tak prostě v naší profesi chodí, že se člověk musí rozhodnout a něčemu dát přednost, a pro mne byla volba zpívat zase po čase doma. Přeci jen v Česku nevystupuji tak často.“

Zimní cestu zahájí umělci v Ostravě, Martiníkově rodném městě. Dalšími zastávkami bude Plzeň, Praha, Zlín a Brno. V brněnské metropoli (rodném městě Marečkově) Zimní cesta skončí symbolicky v první jarní den. Posluchači, kteří se nedostanou do koncertního sálu, si mohou tuto hudební událost poslechnout v záznamu: pražský koncert zaznamená Český rozhlas, brněnský koncert bude natáčet Česká televize.

Martiníka poté v berlínské Státní opeře čeká mimo jiné práce na nové inscenaci Berliozova Faustova prokletí, kterou tam na květen režijně připravuje Terry Gilliam – filmový režisér a člen skupiny Monty Python; Martiník se pod taktovkou Simona Rattlea představí jako Brander.

1. března 2017 - OSTRAVA, Dům kultury (Janáčkova filharmonie Ostrava)

3. března 2017 - PLZEŇ, Dům hudby (Konzervatoř Plzeň, Kruh přátel hudby v Plzni, Smetanovské dny)

8. března 2017 - PRAHA, Dvořákova síň Rudolfina (Český spolek pro komorní hudbu)

14. března 2017 - ZLÍN, Kongresové centrum, Malý sál (Filharmonie Bohuslava Martinů)

21. března 2017 - BRNO, Besední dům (Komorní cyklus Spolku přátel hudby, Filharmonie Brno)


Foto: Petra Hajská