Zítra začíná unikátní mezinárodní "festival klavíristů s malou rukou"

Na 3. ročníku akce nazvané International Stretto Piano Festival budou klavíristé hrát na speciální klavíry značky Stretto, které mají užší klávesy než běžné piano.

Nedávno jsme u příležitosti letošního dvojvýročí Sergeje Rachmaninova (1873 - 1943) psali o tom, co stálo za mimořádnou velikostí jeho rukou. Rachmaninovův rozsah rukou byl proslulý a citelně se projevoval i v sazbě jeho klavírních skladeb. Guinessova kniha rekordů kdysi uvedla, že levou rukou dokázal najednou zahrát akord C - Es - G - c - g v rozsahu duodecimy.

Ne každý je ovšem takto "disponován", přesto i lidé s malou rukou mohou hrát na klavír - a možná i Rachmaninovovy skladby. Už od roku 1997 se jim snaží pomoci newyorská klavíristka, zpěvačka a pedagožka Hannah Reimann. Ve spolupráci s ikonickou značkou Steinway & Sons navrhla klavíry zvané Stretto (italsky "úzký"), které se od běžných klavírů liší tím, že mají užší klávesy. Firma Steinway je vyrábí na objednávku.

Aby byly tyto jedinečné nástroje předvedeny v praxi širšímu publiku, Hannah Reimann pořádá také mezinárodní festival nazvaný International Stretto Piano Festival. Letos půjde již o 3. ročník, který začne zítra - 15. června - a skončí 23. června.

Během osmi dnů se zúžené klavíry rozeznějí pod rukama profesionálních pianistů na koncertech po celém světě: především v USA (např. v New Yorku, Bostonu, Seattlu, San Diegu nebo v Dallasu), ale také v brazilském Sao Paolu, v Singapuru, v Austrálii, v novozélandském Aucklandu a v Evropě například v Paříži, Berlíně, Londýně nebo Stuttgartu.

Newyorské koncerty budou fyzicky přístupné a zpoplatněné, ostatní budou přenášeny online. V rámci letošního ročníku této akce vystoupí klavíristé a klavíristky jako Paul Sheftel, Roger Lord, Linda Gould, Jocelyn Ho, Carol Leone, Kyu Butler a mnozí další.

Instagram+Square.jpg
  • Oficiální plakát k akci

Úvodní foto: Hannah Reimann (©Steven Burton)

Podcast