Změna na festivalu Dvořákova Praha

3.9.2018 / Zprávy / Marek Šulc

Přední americká houslistka Hilary Hahn přijede 8. září na festival Dvořákova Praha, nahradí indisponovanou Janine Jansen. Spolu s orchestrem Camerata Salzburg pod taktovkou Daniela Blendulfa dle plánovaného programu připomenou 100 let od narození Leonarda Bernsteina a přednesou jeho Serenádu podle Platónova Symposia pro sólové housle, smyčcový orchestr, harfu a bicí. 

„Je to pro nás ta úplně nejlepší alternace, jakou jsme si mohli přát. Skvělé Hilary Hahn bych rád poděkoval za to, že se bez zaváhání ujala nelehkého partu v Bernsteinově díle, a že pouze kvůli tomuto koncertu na Dvořákově Praze přiletí narychlo z USA, a že díky její mimořádné flexibilitě může zůstat program koncertu bez změny,” říká umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec. Program koncertu tedy zůstává beze změn. Vedle Bernsteinovy serenády zazní v podání Cameraty Salzburg s dirigentem Denielem Blendulfem také Dvořákovo Nokturno H Dur, op. 40, B. 47.

Americká houslistka Hilary Hahn patří k nejvyhledávanějším interpretům současnosti. Na housle začala hrát ještě před svými čtvrtými narozeninami a již v deseti letech byla přijata na proslulý Curtisův hudební institut, kde byl jejím učitelem světoznámý rusko-americký houslista a pedagog Jascha Brodsky. V jedenácti letech debutovala jako sólistka s Baltimore Symphony Orchestra. V Evropě poprvé vystoupila jako šestnáctiletá roku 1995, když v Mnichově provedla spolu se Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu pod taktovkou Lorina Maazela Beethovenův Houslový koncert D dur. Hahn vystupuje s nejvýznamnějšími světovými orchestry a dirigenty a je pravidelně zvána na prestižní mezinárodní hudební festivaly. Na svém kontě má také téměř dvě desítky nahrávek pro vydavatelství Deutsche Grammophon a Sony Classical. Houslistka je známá svým úsilím v prosazování soudobé hudby; několik současných autorů (mj. Edgar Meyer a Jennifer Higdon) napsalo své skladby přímo pro ni.

Foto: Dvořákova Praha