Změna na festivalu Dvořákova Praha

Na Dvořákově Praze vystoupí hvězdná americká houslistka Hilary Hahn namísto Janine Jansen.

Přední americká houslistka Hilary Hahn přijede 8. září na festival Dvořákova Praha, nahradí indisponovanou Janine Jansen. Spolu s orchestrem Camerata Salzburg pod taktovkou Daniela Blendulfa dle plánovaného programu připomenou 100 let od narození Leonarda Bernsteina a přednesou jeho Serenádu podle Platónova Symposia pro sólové housle, smyčcový orchestr, harfu a bicí. 

„Je to pro nás ta úplně nejlepší alternace, jakou jsme si mohli přát. Skvělé Hilary Hahn bych rád poděkoval za to, že se bez zaváhání ujala nelehkého partu v Bernsteinově díle, a že pouze kvůli tomuto koncertu na Dvořákově Praze přiletí narychlo z USA, a že díky její mimořádné flexibilitě může zůstat program koncertu bez změny,” říká umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec. Program koncertu tedy zůstává beze změn. Vedle Bernsteinovy serenády zazní v podání Cameraty Salzburg s dirigentem Denielem Blendulfem také Dvořákovo Nokturno H Dur, op. 40, B. 47.

Americká houslistka Hilary Hahn patří k nejvyhledávanějším interpretům současnosti. Na housle začala hrát ještě před svými čtvrtými narozeninami a již v deseti letech byla přijata na proslulý Curtisův hudební institut, kde byl jejím učitelem světoznámý rusko-americký houslista a pedagog Jascha Brodsky. V jedenácti letech debutovala jako sólistka s Baltimore Symphony Orchestra. V Evropě poprvé vystoupila jako šestnáctiletá roku 1995, když v Mnichově provedla spolu se Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu pod taktovkou Lorina Maazela Beethovenův Houslový koncert D dur. Hahn vystupuje s nejvýznamnějšími světovými orchestry a dirigenty a je pravidelně zvána na prestižní mezinárodní hudební festivaly. Na svém kontě má také téměř dvě desítky nahrávek pro vydavatelství Deutsche Grammophon a Sony Classical. Houslistka je známá svým úsilím v prosazování soudobé hudby; několik současných autorů (mj. Edgar Meyer a Jennifer Higdon) napsalo své skladby přímo pro ni.

Foto: Dvořákova Praha


Podcast