Zuzana Růžičková a její J. S. Bach

28.11.2016 / Zprávy / Martina Klausová

Vychází komplet Bachových skladeb pro klávesové nástroje v podání přední světové cembalistky Zuzany Růžičkové

Přední světové nakladatelství Warner Music vydává kompletní remasterované historické nahrávky Bachových skladeb v podání mimořádné české cembalistky Zuzany Růžičkové, která se v lednu 2017 dožívá 90. narozenin.

Zuzana Růžičková, jedna z nejvlivnějších cembalistek 20. století, se narodila v Československu v roce 1927. Kvůli svému židovskému původu byla vystavena hrůzám holocaustu, se svou matkou prošla nacistickými koncentračními tábory v Osvětimi a Bergen-Belsenu. Jak často opakovala, přežít jí pomohla hudba. Po válce se vdala za skladatele Viktora Kalabise, který pro ni a pro její nástroj napsal řadu skladeb. I v totalitním Československu ale byla znovu vystavena perzekuci, tentokrát komunistické.

Navzdory tomu se jí dostávalo obrovského uznání na mezinárodní scéně – v roce 1956 vyhrála Mezinárodní hudební soutěž ARD v Mnichově a zahájila tak mezinárodní kariéru, trvající téměř padesát let. K hlavním hudebním partnerům této "první dámy cembala" patřili dirigent Václav Neumann, houslista Josef Suk, violoncelisté János Starker a Pierre Fournier, flétnisté Jean-Pierre Rampal a Aurèle Nicolet. Z více než stovky jejích nahrávek vyniká zejména komplet skladeb Johanna Sebastian Bacha pro klávesové nástroje, který natočila Zuzana Růžičková jako první interpretka na světě mezi lety 1965 a 1975. Tento počin byl ve své době oslavován nejen jako historický milník, ani jen kvůli vpravdě gigantickému rozsahu projektu, ale také a hlavně díky interpretačnímu mistrovství a originalitě Zuzany Růžičkové. Její interpretace Bachova Dobře temperovaného klavíru se dočkala skvělých recenzí i ve slavném magazínu Gramophone, který ji charakterizoval jako “velkorysou odpověď na různorodost Bachovy hudby.“ Nyní mají díky reedici nakladatelství Warner Music posluchači možnost si je vychutnat na 20 CD v 24BIT - 96kHz verzi.

Významným přínosem Zuzany Růžičkové pro renesanci cembala bylo i její dlouholeté pedagogické působení na Hudební akademii múzických umění v Praze a řadě mistrovských kurzů po celém světě. Mezi její nejznámější žáky patří Jaroslav Tůma, Václav Luks, Vojtěch Spurný, Monika Knoblochová a americký virtuos íránského původu Mahan Esfahani.

V lednu 2017 bude Zuzana Růžičková slavit 90. narozeniny a k oslavám této výjimečné hudebnice se připojí gratulanti z celého světa. Kromě nakladatelství Warner Music, které právě vydává její nahrávky Bachových skladeb, o ní vzniká v americké produkci dokument Zuzana: Music Is Life. Životní jubileum prof. Růžičkové a reedice jejího bachovského kompletu se těší velké pozornosti světových médií (New York Times, Le Monde, Spiegel, ZDF, Deutschlandfunk ad.).

Tisková konference k vydání nahrávky proběhne za osobní účasti prof. Růžičkové 30. 11. 2016 v 11:00 ve 26. patře City Tower. 

Růžičková