Ani němý film se neobešel bez hudby. Pohádka, thriller i komedie. Bez hudby jen poloviční zážitek

Hudba, která není určena pro koncertování na pódiu, ani divadlo. Neobejde se však bez ní žádný dobrý filmový příběh.

Ne ne. Dnes se nebudeme spolu dívat na Večerníček. Však na to, abyste se uložily do postýlek je ještě času dost. Ale dovedli byste si bez téhle hudby večerníček vůbec představit? Vsadím se, že jakmile ji uslyšíte - a ani se v tu chvíli nemusíte na televizi dívat - hned víte, co vás čeká. Krásná pohádka. A podobně je to s hudbou, za kterou se vypravíme dnes. Hudbou filmovou.

Hudba filmová není určená pro koncertování na pódiu, ani pro operní nebo baletní představení v divadle. Jejím úkolem je doplňovat a dotvářet film. Ať už pro děti nebo pro dospělé. A skladatel ji píše rovnou pro určitý příběh. Podobně jako třeba Petr Skoumal pro Večerníčkovy pohádky o dvou králících z klobouku.

Film, to je především podívaná. Však sami víte, že v televizi nebo v kině sledujete, co

dělají hlavní hrdinové. A hudbu často vlastně ani nevnímáte. Ale kdyby tam nebyla, nebyl by příběh tak zajímavý. Protože filmová hudba dokáže velmi dobře vyjádřit a podtrhnout, co se na plátně děje. Slyšíte? Teď právě přijíždějí stateční jezdci na bujných koních. Vlasy jim vlají ve větru, koňům létají z pod kopyt žhavé jiskry a za jezdci zůstává oblak zvířeného prachu.

Film by byl bez hudby o mnoho chudší. Hudba nás dokáže vtáhnout do děje. Slyšíte, jak tahle hudba je tajemná? Ta určitě doprovází nějaké napínavé dobrodružství. A řekla bych, že se odehrává někde pěkně daleko. V exotických krajinách. V temné neprostupné džungli plné číhajících nebezpečných šelem.

A kde jsme se ocitli teď? No jistě. V cirkusu! V manéži pod pestrým šapitó pochodují klauni a za plentou už netrpělivě předními kopyty hrabou cirkusoví koně s chocholy na hlavách. Připravení naklusat před dychtivé diváky.

Často opravdu stačí zavřít oči a podle hudby můžeme odhadnout, co se právě na filmovém plátně bude odehrávat. Teď nás například čeká bitka pirátů z Karibiku. Loupeživých námořníků, kteří přepadávají na moři lodě. Jejich meče o sebe navzájem zvoní a do toho hřmějí výstřely z bambitek.

Jen aby nám nepotrefili tohohle ptáčka zpěváčka! Kde se tu bere, ptáte se? Ten takhle trylkoval prostřednictvím hudby skladatele Václava Trojana ve filmové pohádce o císařově slavíku.

Podle hudby dokážeme zpravidla odhadnout, jaký bude hlavní hrdina. Dobrák? Nebo padouch? A jaký bude příběh. Napínavé dobrodružství? Trochu si popláčeme? Nebo se budeme naopak za břicha smíchy popadat? Filmová hudba náš prostě dovede dostat do té správné nálady.

A melodie, kterou dnešní putování do světa hudby filmové uzavřeme, ta jako by nás přímo nesla někam k výšinám. Snad až do nebes. To ovšem umí každá dobrá hudba. Nejen ta filmová. Ale to vy už víte, že?

Nezapomeňte si poslechnout i další díly pořadů Hravá Klasika - ZDE.

Foto: muzeumusti.cz

Podcast