Autorem je... anonym. Musí mít každá skladba svého autora ?

Hudba lidová & hudba umělá. Nejdříve se hudba předávala mezi lidmi jen samotným poslechem a hraním a zpíváním. Teprve mnohem později se začala zapisovat do not.

Tak vás opět vítám v říši paní Hudby. Hudba provázela lidi od nepaměti. Ostatně vy si děti jistě taky rády zazpíváte nebo zatancujete, ne? Ty nejoblíbenější písničky se předávaly z generace na generaci. To znamená, že je rodiče učili své děti a ty zase své děti, a tak pořád dokola. Písničky byly o všem okolo - o lásce, práci, přírodě…

Každý národ měl svoje typické písničky a také hudební nástroje se v jednotlivých zemích a částech zeměkoule lišily. Tohle je například písnička francouzská... A tohle zas japonská lidová...

Ve Španělsku je naopak hudba pěkně živá a temperamentní a muzikanti se většinou doprovázejí na kytary a rytmus vytleskávají do dlaní.

Úplně jinak zase zní lidová hudba čínská..... A což teprve hudba černochů v Africe !

Téhle hudbě se říká hudba lidová, nebo také folklorní.

Nejdříve se hudba předávala mezi lidmi jen samotným poslechem a hraním a zpíváním. Teprve mnohem později se začala zapisovat do not. Ze začátku mnoho skladatelů využívalo ve svých skladbách právě lidové písně. Různě je obměňovali a přepisovali. A vedle toho si vymýšleli další melodie a tak vznikaly jejich vlastní skladby. Od té doby, kdy se skladby začali zapisovat do not, tedy víme, jak se skladatel, který ji napsal, jmenoval. A této hudbě, která má svého autora, se říká hudba umělá.

Lidové písničky mají většinou jednoduchou melodii, kterou si můžeme dobře zapamatovat a taky si ji sami zazpívat. A zpívat si ji můžeme jen tak, a nebo za doprovodu několika jednoduchých hudebních nástrojů. Právě těch, které máte zrovna po ruce.

Hudba umělá už má tedy svého autora. Skladatel ji napsal na svou vlastní melodii, kterou si vymyslel. A sám také určil, na jaký hudební nástroj nebo více nástrojů se má skladba hrát. Každý hudebník tak dostane v notách přímo předepsáno, co si skladatel představoval a nemůže měnit ani notu. Ale když je ta skladba dobře napsaná, tak to nikomu nevadí :-) Poslechněte si teď na závěr jednu krásnou písničku skladatele Dalibora Vačkáře, který ji napsal přímo pro děti a pro jednu známou pohádku – Pyšná princezna.

Nezapomeňte si poslechnout i další díly pořadů Hravá Klasika - ZDE.

Ilustrační foto ©Shutterstock)

Podcast