Duo je víc než 1 + 1

Duo znamená naslouchat jeden druhému.

Jestli pak už jste, děti, byly někdy v Itálii - zemi plné špaget a zmrzliny? Třeba v létě s tatínkem a maminkou u moře. Ano? A umíte trošku italsky? Ne? Tak já vás naučím, chcete? Italsky se jeden řekne UNO, a dvě nebo dva DUO. A když se v hudbě řekne DUO, tak to znamená, že hrají dva nástroje, dva muzikanti. Jako právě teď – slyšíte? Housle a klavír ve skladbě pana skladatele Antonína Dvořáka.

A teď už se k houslím přidala místo klavíru kytara, poslechněte si, jak si spolu hezky notují. Duo tvoří tedy vždy dva hudební nástroje, a nebo také nástroj a zpěvák. Nejčastěji bývá jedním z nástrojů doprovodný klavír doplněný zpěvem nebo melodickým hudebním nástrojem. To znamená, že ten nástroj, nejčastěji smyčcový nebo dřevěný dechový nástroj, hraje hlavní melodii. Jako třeba právě teď klarinet.

Existují ovšem i skladby pro dva klavíry.

A nebo tam vůbec klavír být nemusí. To už jsme slyšeli, když housle doprovázela kytara, která také umí nejčastěji klavír v roli doprovazeče nahradit, a zahraje si ráda třeba s flétnou.

To je krásná hudba, viďte? Úplně jakoby motýli létali z květiny na květinu, nebo jako by na louce za svitu měsíce tančily lehkonohé víly, že?

Tak jsme dnes poslouchali vždy 2 nástroje, které hrály pospolu a krásně jim to ladilo. To proto, že si dobře rozuměly. Jako vy se svým nejlepším kamarádem. To je totiž úplně stejné – když mají 2 nástroje – tedy duo – hrát spolu, musejí poslouchat jeden toho druhého, co právě chce říct. A ne myslet jen na sebe. A právě proto, že se tak dobře doplňují, je hudba krásná …

Tak si ještě na konec poslechněte duo lidského hlasu s klavírem v písničce o trochu líných muzikantech. A já se zas těším na shledanou příště....Kde ? No přece v říši paní Hudby !!!

Foto: Wikipedie ( Hendrick ter Brugghen )

Podcast