Dva jsou rada, tři jsou zrada ? I ve třech se dá nadělat spousta muziky

Slyšeli jste už někdy od někoho, že dva jsou rada – tři jsou zrada? Míní se tím, že dva kamarádi si vzájemně radí, pomáhají a drží při sobě. Ale jakmile už se kamarádí dohromady tři, hrozí, že se dva spiknou proti tomu třetímu. A místo, aby se trojice kamarádila navzájem, postaví se dva proti jednomu, nebo naopak jeden proti dvěma. Prostě že tři najednou jsou málokdy v naprosté shodě. Tak tohle ale ve říši paní Hudby vůbec, ale vůbec neplatí.

Hudební nástroje se naopak spolu kamarádí velice rády a moc dobře si rozumějí. Nehádají se o to, kdo bude mít v jejich malé partě hlavní slovo a koho budou ti zbylí dva muset poslouchat. O jednotlivé party – hudební melodie – se totiž mezi sebou spravedlivě rozdělí a přesto, že si každý vede svou, a to dokonce všichni najednou, krásně se společně doplňují. Předávají si slovo mezi sebou a dokážou hrát i všichni tři v jednom rytmu, v jednom tempu. Jako by dýchali všichni stejně.

Takové trio může spojovat různé nástroje. Už jsme slyšeli trio, které tvořily klavír, housle a violoncello – tedy trio klavírní. Místo houslí nebo violoncella ovšem může v takovém klavírním triu hrát i některý z dechových nástrojů. Třeba klarinet, lesní roh nebo třeba flétna. Teď například flétna nahradila housle.

A teď zase místo houslí spolu s klavírem a violoncellem bude hrát klarinet.

V další skladbě hraje klavír, housle a místo violoncella trojici doplňuje lesní roh.

Poslouchejte – začíná klavír, přidá se lesní roh a nakonec housle a pak už si navzájem předávají melodii. A jejich hlasy se mezi sebou navzájem proplétají.

Takové trio si klidně může zahrát kdekoliv, nepotřebuje velký koncertní sál. Klidně si můžete s kamarády zahrát ve škole, nebo i doma. Ostatně tak tomu bylo od nepaměti, že lidé muzicírovali doma. Scházeli se po večerech a zahráli si v rodině nebo se svými hudebními přáteli. Tak ostatně vznikala i řada koncertních komorních skladeb, které původně jejich autoři psali třeba pro sebe, svou rodinu a hudební hosty.

Nu a pokud nemáte klavír, nevadí. Klidně si můžete sestavit trio smyčcové – nástroje rozbalíte kdekoliv se vám zachcete a hrajete – housle, viola, violoncello.

A pokud by se vám nechtělo nosit se s velkým pouzdry na smyčcové nástroje – prosím – klidně si zahrajete spoustu krásné hudby i s triem dechovým.

Vidíte ? I s pouhými třemi hudebními nástroji se dá zahrát spousta krásné muziky...A což teprve, když se přidají další nástroje a nebo když se rozezní celý orchestr! Ale o tom zase až příště....

Nezapomeňte si poslechnout i další díly pořadů Hravá Klasika - ZDE.

Foto: Trio (©Shutterstock)

Podcast